VÝCHODNÁ. Východná chce byť zelený festival. Prvé kroky smerom k ochrane životného prostredia urobia na 65. ročníku folklórneho festivalu, ktorý sa začne vo štvrtok 4. júla a potrvá do nedele.
Podujatie otvorí legendárny Umelecký súbor Lúčnica s programom Z tvorby prof. Štefana Nosáľa. Zvláštnosťou tohto ročníka bude, že sa po prvýkrát na jednom pódiu stretnú tri známe umelecké telesá - okrem Lúčnice vystúpi aj Slovenský ľudový umelecký kolektív a Tanečné divadlo Ifjú Szivek.
Okrem domácich folklórnych súborov. pozvanie na festival prijali účinkujúci z Poľska, Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny a Srbska. Informovala o tom Alexandra Žilavá z Národného osvetového centra.
Dvanásť ton odpadu
Počas štyroch dní Folklórneho festivalu Východná zavíta do amfiteátra v obci pod Tatrami vyše 25-tisíc návštevníkov. Každý z nich vyprodukuje okolo pol kilogramu komunálneho odpadu.
To je viac ako 12 ton neseparovaného odpadu, ktorý skončí na skládke. Až 40 percent odpadu z festivalov a kultúrnych podujatí tvorí biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z gastro zóny. Z ohľaduplnosti k životnému prostrediu chce preto Národné osvetové centrum spustiť tento rok projekt Zelená Východná.

„Naším cieľom je získať v budúcnosti status zero waste festival a separovať veľkú väčšinu odpadu, ktorý vznikne počas festivalu. Chceli by sme sa aj týmto spôsobom zaradiť medzi moderné festivaly, ktoré myslia na životné prostredie a svojím príkladom motivovať aj ostatných organizátorov podujatí,“ ozrejmil riaditeľ Národného osvetového centra Michal Bartók. Projekt Zelená Východná spustia tento rok separovaním PET fliaš a odpadu z gastro zóny. Ide najmä o použitý olej a zvyšky jedál.
Vystúpenia zahraničných súborov
Vďaka spolužitiu národov v rakúsko-uhorskej monarchii sa jednotlivé kultúry po stáročia vzájomne ovplyvňovali a inšpirovali.
„Na podobnosti, ale i rozdiely v tanci, hudbe, speve a zvykoch na Ukrajine, v Poľsku, Maďarsku, Českej republike, Srbsku a na Slovensku sa návštevníci festivalu vo Východnej budú môcť pozrieť v piatok 5. júla o 19:30 na Veľkej scéne,“ avizovala Žilavá.
Historicky prvým zahraničným hosťom na Folklórnom festivale Východná boli v roku 1961 gorali z Noweho Targu. Na dlhú tradíciu poľských súborov nadviaže Folklórny súbor Przyszowianie, ktorý prezentuje tradičnú hudobno-tanečnú i zvykoslovnú a obradovú kultúru sandeckých Lachov z južného Poľska. Maďarskú ľudové umenie predstaví Folklórny súbor Corvinus Közgáz, ktorý bol založený v roku 1948.

Z Českej republiky príde do Východnej Národopisný súbor Dúbrava, ktorý pôsobí v Dubňanoch od roku 1978. Spracúva folklórny materiál z vlastného regiónu kyjovského Dolňácka a venuje sa i regiónom Strážnicka, Horňácka, Uherskohradištska a Uherskobrodska. Predstaví sa v sprievode cimbalovej muziky Friška.
Ukrajinu bude zastupovať Folklórny súbor Kralycja, ktorý má vo svojom repertoári piesne z regiónov Rivne, Žitomir, Černochov, Volyň, ako aj z Naddneperského a Kyjevského regiónu. Hudobný sprievod budú tvoriť tradičné nástroje ako bubon, trstinová píšťalka, tamburína, ale aj akordeón a Panova flauta.
Vystúpi aj srbský Akademický folklórny súbor Oro z univerzity v srbskom meste Niš. Vznikol v roku 1959 a už v roku 1964 bol ocenený ako najlepší srbský folklórny súbor. Prezentuje bohaté tanečno-hudobné dedičstvo rôznych regiónov Srbska.
Prví vystupovali Liptáci a Oravci
Festival Východná sa konal po prvýkrát v roku 1953. Členovia národopisnej družiny Kriváň uspeli na slávnostiach v Strážnici a rozhodli sa založiť podobnú tradíciu aj na Slovensku. Na prvých národopisných Slávnostiach piesní a tancov vystúpili folklórne skupiny z Východnej, Važca, Štrby, Liptovskej Tepličky, Liptovských Sliačov, Hladovky a Sihelného.
V roku 1954 bol vybudovaný amfiteáter a o rok neskôr sa z miestnych slávností stala okresná prehliadka. V roku 1956 získala celoslovenský charakter i nové pomenovanie Slávnosti vo Východnej.

