TATRY. Voda v tatranských plesách je chladná, v letných horúčavách môže lákať turistov na osvieženie. Strážcovia prírody evidujú prípady kúpajúcich sa turistov v plesách. Osvieženie dopriali dokonca aj svojim psom.
Začala sa letná sezóna a počas prázdnin očakávajú zvýšený záujem o výlety do Tatier.
Cieľom mnohých sú práve krehké tatranské plesá. Na slovenskej strane Tatier, vrátane Západných, je takmer sto plies. Jedným z najviac navštevovaných miest v slovenských Tatrách vôbec je Popradské pleso.
Správa Tatranského národného parku upozorňuje turistov, že tatranské plesá nie sú kúpaliská, ale domovom drobných živočíšnych druhov, ktoré sú mimoriadne citlivé na akékoľvek zmeny.

Tieto chladnomilné druhy našli svoje útočisko v poľadovej dobe práve vo vyšších polohách tatranských plies.
„Známym druhom je napríklad chránený glaciálny relikt žiabronôžka severská, alebo glaciálny relikt veslonôžka Cyclops abyssorum. Kúpanie sa v plesách z dlhodobého hľadiska negatívne vplýva na ich celkový stav,“ informovala Správa Tatranského národného parku.
Do Tatier príde ročne 3,5 až 4 milióny ľudí. „Keby len štvrtine z tohto počtu turistov bolo dopriate okúpať sa v plese, tak by sa nenávratne zmenila kvalita týchto ekosystémov. Keby každý kúpania chtivý návštevník poznal skutočnú hodnotu kryštálovo čistej vody ľadovcových jazier, z ktorých je kedykoľvek možné napiť sa bez obáv, určite by sa vzdal úmyslu uškodiť týmto drahokamom Tatier.“
V minulosti bol problém s okysľovaním plies
Upozornili na to, že opaľovacie krémy, deodoranty a repelenty obsahujú rôzne chemické substancie, ktoré sa môžu uvoľňovať počas kúpania do vody.

„Z mnohých vedeckých štúdií je známe, že látky obsiahnuté v niektorých krémoch spôsobujú hormonálnu nerovnováhu organizmov až poškodenia buniek. Zloženie syntetických vôní v krémoch nie sú výrobcovia povinný uverejňovať, no môžu sa za ním schovávať nebezpečné a karcinogénne chemikálie. UV filtre používané v opaľovacích krémoch spôsobujú u živočíchov reprodukčnú a vývojovú toxicitu a narúšajú funkciu štítnej žľazy,“ vysvetlila správa parku.
V druhej polovici minulého storočia trpeli tatranské plesá výraznou acidifikáciou, teda okysľovaním. Situácia sa v ostatných rokoch podľa tatranských ochranárov začala zlepšovať, no zdôraznili, že je nevyhnutné zachovať stav postupného ozdravovania plies.
Pokuta za kúpanie v plese

Za vstup návštevníkov do plies hrozí v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny pokuta až 66 eur.
„Tatranské plesá majú vysokú biologickú a kultúrnu hodnotu a z týchto dôvodov si vyžadujú čo najprísnejšiu ochranu.“