LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zákon pritom hovorí, že mestá a obce majú povinnosť tak urobiť do 30. júna. Ak sa tak nestane, ministerstvo financií môže udeliť pokutu do 33-tisíc eur. Hrozí to aj Liptovskému Mikulášu.
Poslanecký zbor sa stretol minulý týždeň a opäť nebol uznášaniaschopný. Na už 16. zastupiteľstvo v tomto volebnom období prišlo jedenásť poslancov z klubov Nezávislí poslanci a Smer, SNS a NK. Ostatní štrnásti, ktorí tvoria dôležitú väčšinu v poslaneckom zbore, neprišli.
Okrem neprerokovania záverečného účtu nefunguje komisia, ktorá prideľuje mestské byty, stoja veľké a dlho pripravované rekonštrukcie ciest, chodníkov a parkovísk.
Mestu zostane necelých deväťtisíc
Záverečný účet hovorí o tom, že mesto vlani hospodárilo s prebytkom 1,6 milióna eur. Keď ho poslanci prerokujú, suma 1,6 milióna sa presunie do rezervného fondu a mesto z týchto peňazí môže fungovať ďalej. S peniazmi sa počíta na

rekonštrukciu školských kuchýň, ale i na splátky napríklad za vlaňajšie opravy ciest, Liptov Arénu, alebo rekonštrukciu námestia a nové autá pre VPS.
Tým, že poslanci záverečný účet ani na tretí pokus neprerokovali, pričom zákonnú lehotu už prešvihli, mesto s peniazmi nemôže hýbať.
Mestské zastupiteľstvo má prerokovať predaj a prenájom mestského majetku, najmä pozemkov, v celkovej hodnote takmer pol milióna eur. Súkromníci nemôžu stavať, pretože pozemky potrebujú. Mestu na ďalšie fungovanie budú tieto peniaze chýbať.
Pokiaľ poslanci záverečný účet neprerokujú, na konci tohto mesiaca bude mať mesto podľa slov Lenky Debnárovej, vedúcej finančného oddelenia, na vlastnom účte 8700 eur a od augusta nebude schopné splácať úvery.
„Pritom mesto peniaze má, ale v zlej kolónke. Poslanci ich odmietajú presunúť,“ povedal primátor Ján Blcháč.

Poslanci z klubov Nový Mikuláš a Skutočne nezávislí poslanci na ostatné zastupiteľstvo neprišli. Traja odcestovali do zahraničia, jeden sa neospravedlnil, pretože nevedel, že zastupiteĺstvo je, a ostatní poslali takmer rovnaké ospravedlnenie.
Žiadajú, aby neplánované rokovania boli vždy popoludní a nie dopoludnia o desiatej.
Primátor Ján Blcháč považuje argument za zvláštny. „Poslanci, ktorí sú dnes vo väčšine, v minulosti nemali problém na skoršie zastupiteľstvá chodiť. Funguje to tak aj v okolitých mestách, kde poslanci rokujú od rána alebo predpoludňajších hodín. Na zastupiteľstvo nemuseli prísť všetci, stačili by dvaja, aby bolo vôbec uznášaniaschopné,“ povedal s tým, že pozvánku dostali všetci poslanci týždeň dopredu.
„Väčšina zastupiteľstiev sa pre ich obštrukcie opakuje a materiály z nich by mali mať už dávno naštudované,“ doplnil primátor.
Zvyšní poslanci, ktorí na zastupiteľstvá chodia pravidelne, zdôraznili, že oni sú tiež zamestnaní a aj napriek pracovným komplikáciám si vždy vedia upraviť čas tak, aby mohli prísť. Správanie ostatných poslancov ich preto mrzí.
Na doobedné rokovania odmietajú chodiť
„V minulom období boli zastupiteľstvá plánované dlhý čas dopredu. Jasne sme uviedli, že ak je zastupiteľstvo plánované dlhodobo, vieme prísť aj v doobedných hodinách a to sme doteraz aj vždy spravili. Takto to je bežným štandardom všade,“ tvrdí Vincent Kultan, predseda poslaneckého klubu Nový Mikuláš.
Kultan hovorí, že primátor úmyselne dostáva poslancov do časovej tiesne.
„Pracujúci poslanci si nevedia v tak krátkom čase zariadiť svoje pracovné povinnosti. Písomne sme upozornili primátora, že ak je mimoriadne zastupiteľstvo zvolané na doobedné hodiny, nebudeme sa ho môcť zúčastniť.“
V minulosti chodili pravidelne

Viceprimátor Ľuboš Trizna spracoval štatistiku dochádzky opozičných poslancov od roku 2015 do 2018 v predpoludňajších hodinách. Vincent Kultan mal takmer 100-percentnú účasť, Jaroslav Čefo 85-percentnú.
Poslanci, ktorí neprišli, sa v takmer totožnom ospravedlnení odvolávali aj na to, že program, ktorý bol v pozvánke, nebol zastupiteľstvom schválený v predloženom znení a poradí.
„Poslancom som deň pred- tým odpovedal a vysvetlil, že program rokovania bol schválený v zmysle zákona a rokovacieho poriadku,“ povedal Jozef Fiedor, hlavný kontrolór mesta Liptovský Mikuláš.
„Hlavný kontrolór sa vyhol odpovedi na otázku, či je možné zmeniť poradie bodov programu bez schválenia poslancami. Máme za to, že nie. Celé rokovanie 27. júna bolo sprevádzané chaosom a skutočne schválený program je nejasný,“ poznamenal Kultan.
Aj tak chcú rokovať o dôležitých veciach
Poslanci Nového Mikuláša a trojčlenného klubu Skutočne nezávislí poslanci odmietajú účasť na mimoriadnych mestských zastupiteľstvách.
Kultan aj tak hovorí, že chcú rokovať o záverečnom účte, predaji majetku, či bytovej komisii.
„Záverečný účet mesta mohol byť schválený, ak by primátor ovládal rokovací poriadok a nemenil program rokovania z 27. júna. Prejavili sme ochotu rokovať o ňom, aj keď neprešiel posúdením finančnej komisie a mestskej rady, ako to dlhodobo žiadame,“ povedal Kultan.

Opätovne poukázal na to, že trvajú na tom, aby fungovali komisie a mestská rada a aby predkladané materiály najprv posúdili oni. „Chceme v Liptovskom Mikuláši stav, keď poslanci hlasujú za niečo o čom nemajú žiadne informácie?“
Zákon neprikazuje mestám a obciam, aby mali komisie a mestskú radu. Napríklad v Ružomberku fungovali minulé volebné obdobie bez mestskej rady.
Poslancov môžu trestne stíhať
Mesto si nechalo spracovať externej firme právnu analýzu, z ktorej vyplynulo, že poslanci majú trestnoprávnu zodpovednosť.
V prípade zámerného neprerokovania záverečného účtu do zákonom stanoveného termínu sa môžu dopustiť trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa a marenia úlohy verejným činiteľom.