LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zákon pritom hovorí, že mestá a obce majú povinnosť tak urobiť do 30. júna. Ak sa tak nestane, ministerstvo financií môže udeliť pokutu do 33-tisíc eur. Hrozí to aj Liptovskému Mikulášu.
Poslanecký zbor sa stretol minulý týždeň a opäť nebol uznášaniaschopný. Na už 16. zastupiteľstvo v tomto volebnom období prišlo jedenásť poslancov z klubov Nezávislí poslanci a Smer, SNS a NK. Ostatní štrnásti, ktorí tvoria dôležitú väčšinu v poslaneckom zbore, neprišli.
Okrem neprerokovania záverečného účtu nefunguje komisia, ktorá prideľuje mestské byty, stoja veľké a dlho pripravované rekonštrukcie ciest, chodníkov a parkovísk.
Mestu zostane necelých deväťtisíc
Záverečný účet hovorí o tom, že mesto vlani hospodárilo s prebytkom 1,6 milióna eur. Keď ho poslanci prerokujú, suma 1,6 milióna sa presunie do rezervného fondu a mesto z týchto peňazí môže fungovať ďalej. S peniazmi sa počíta na

rekonštrukciu školských kuchýň, ale i na splátky napríklad za vlaňajšie opravy ciest, Liptov Arénu, alebo rekonštrukciu námestia a nové autá pre VPS.
Tým, že poslanci záverečný účet ani na tretí pokus neprerokovali, pričom zákonnú lehotu už prešvihli, mesto s peniazmi nemôže hýbať.
Mestské zastupiteľstvo má prerokovať predaj a prenájom mestského majetku, najmä pozemkov, v celkovej hodnote takmer pol milióna eur. Súkromníci nemôžu stavať, pretože pozemky potrebujú. Mestu na ďalšie fungovanie budú tieto peniaze chýbať.
Pokiaľ poslanci záverečný účet neprerokujú, na konci tohto mesiaca bude mať mesto podľa slov Lenky Debnárovej, vedúcej finančného oddelenia, na vlastnom účte 8700 eur a od augusta nebude schopné splácať úvery.
„Pritom mesto peniaze má, ale v zlej kolónke. Poslanci ich odmietajú presunúť,“ povedal primátor Ján Blcháč.

Poslanci z klubov Nový Mikuláš a Skutočne nezávislí poslanci na ostatné zastupiteľstvo neprišli. Traja odcestovali do zahraničia, jeden sa neospravedlnil, pretože nevedel, že zastupiteĺstvo je, a ostatní poslali takmer rovnaké ospravedlnenie.
Žiadajú, aby neplánované rokovania boli vždy popoludní a nie dopoludnia o desiatej.
Primátor Ján Blcháč považuje argument za zvláštny. „Poslanci, ktorí sú dnes vo väčšine, v minulosti nemali problém na skoršie zastupiteľstvá chodiť. Funguje to tak aj v okolitých mestách, kde poslanci rokujú od rána alebo predpoludňajších hodín. Na zastupiteľstvo nemuseli prísť všetci, stačili by dvaja, aby bolo vôbec uznášaniaschopné,“ povedal s tým, že pozvánku dostali všetci poslanci týždeň dopredu.