LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Štart cyklomaratónu bol ako tradične pred rodným

domom súrodencov Rázusovcov vo Vrbici. Tentoraz bol výnimočný tým, že mu predchádzalo odhalenie sochy v jeho záhrade. Pôvodne bola na hrobe Márie Rázusovej Martákovej na Vrbickom cintoríne, až kým sa ju nepokúsili ukradnúť zlodeji (jej príbeh ste si mohli prečítať v minulom čísle).
Tesne pred štartom cyklomaratónu zavesili dvaja jeho účastníci veniec na priečelie rodného domu Rázusovcov. Tentoraz sa tejto úlohy zhostila cyklistka až z Liberca Hana Kalibová a Igor Vlha, otec našej úspešnej lyžiarky Petry Vlhovej.
V Brezne pri soche aj na fare
Prvú zastávku mali cyklisti v Brezne, kde Martin Rázus ako evanjelických kňaz pôsobil sedem rokov a na breznianskej fare 8. augusta 1937 vo veku nedožitých 49 rokov zomrel. Tu napísal viacero básnických zbierok aj romány Júlia, Krčmársky kráľ, Odkaz mŕtvych a Bombura.
Brezňania privítali účastníkov cyklomaratónu pri Rázusovej soche v mestskom parku a potom ich pohostili na evanjelickej fare.
V Bystrici na cintoríne
Druhá zastávka bola v Banskej Bystrici, kde je Rázus pochovaný. Po príhovoroch a básni položili kvety na jeho hrob a na záver všetci spoločne zaspievali pieseň Kto

za pravdu horí. Po obede sa vydali na spiatočnú cestu do Liptovského Mikuláša.
Hoci pred Ružomberkom zmokli a v Liptovskom Michale teplomer vraj ukazoval iba 13 stupňov Celzia, všetci došli do cieľa zdraví a v dobrej nálade.
Z toho mal radosť aj šéf pretekov Ján Bether, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou Cyklomaratónu Po stopách Martina Rázusa už 18 rokov. Stál pri jeho zrode v roku 2002 spolu s vtedajším predsedom Spolku Martina Rázusa Jánom Jurášom a vtedajším liptovskomikulášskym primátorom Alexandrom Slafkovským, ktorý cyklomaratón viackrát absolvoval.
Zvíťazili najmladší
Keď cyklisti položili veniec pod sochu Martina Rázusa Mikuláši pred mestským úradom, niektorí sa pobrali domov a niektorí do neďalekej Jablonky na vyhodnotenie časoviek, ktoré boli súčasťou cyklomaratónu. Prvá viedla z Kráľovej