VÝCHODNÁ, Hranice Východnej sa začínajú na severe Kriváňom a na juhu končia nad hlavami Horehroncov z Polomky, Závadky nad Hronom a Heľpy, na hrebeni Nízkych Tatier.
Najrozsiahlejšia liptovská dedina si pripomenula 750 rokov prvej písomnej zmienky trojdňovou oslavou.
Oslavy otvorili v piatok pútavou prednáškou z úst Petra Víteka, riaditeľa liptovskomikulášskej pobočky štátneho archívu v Bytči, ktorý momentálne pracuje na publikácii dejín obce Východná. Tú si dá obec ako cenný darček k svojim okrúhlym narodeninám. Veď posledná publikácia o dejinách obce má už 50 rokov a výskumná práca historikov priniesla nové, pútavé a dosiaľ nezverejnené poznatky o histórii obce. Kniha by mala ísť do tlače na jeseň tohto roku.
Prednáška o dejinách obce sa v priestoroch veľkej zasadačky obecného úradu stretla s nadšením a potleskom domácich a hostí.
Knihy o Východnej do každej rodiny
Vo Východnej sú hrdí na svoju minulosť, tradíciu spájanú hlavne s rázovitým folklórom. Nie náhodou hostí najväčší slovenský folklórny festival. Aj ten oslavuje. Pod Kriváňom sa stretli najlepší folkloristi už 65.-krát. Pri tejto príležitosti v spojení s výročím obce uviedli do života knihu Oľgy Gáfikovej Keď amfiteáter buráca. Dostane ju každá domácnosť vo Východnej.
„Autorka spolupracovala s našim rodákom, zanietencom a tanečníkom SĽUK-u, Jankom Petrenkom,“ opísal starosta Východnej Pavel Krupa.
Pri príležitosti okrúhleho výročia obce bola vydaná aj kniha Čarovný Liptov, ktorá prezentuje minulosť aj súčasnosť Východnej a zároveň vďaka nej občania obce spoznajú aj ostatné liptovské dediny.
Kosili a spievali si pri tom
Piatkové oslavy pokračovali v skutku originálnou súťažou. Východňania spolu s hosťami si zmerali sily v majstrovstvách v ručnej kosbe. Aj keď klasické kosy čoraz viac nahrádzajú moderné kosačky, ktoré šetria ruky koscov, Východňanci spolu s hosťami ukázali, že nemajú problém chytiť sa klasickej poctivej kosy.
„Veď sme folklórna obec, musíme udržiavať tradície. Každý z nás vie chytiť kosu, naostriť si ju,“ povedal starosta obce Pavel Krupa.

Do súťaže sa prihlásilo 21 koscov, z toho boli dve ženy. Najstarším účastníkom bol 76-ročný Pavol Vechter, ktorý sa obratne zvŕtal medzi steblami. Družstvo vo Východnej vyčlenilo približne 20-árovú plochu, z ktorej sa stala malá aréna zručnosti.
Súťažilo sa v piatich kategóriách. Mládež do 18 rokov, potom muži od 18 do 60 rokov, muži nad 60 rokov a ženy. Svoju kategóriu mali aj družstvá, z ktorých najlepšie vyšli domáci hasiči. Súťažiaci spolu s členmi mužskej a ženskej speváckej Folklórnej skupiny Kriváň nezostali nič dlžní svojej povesti, do roboty si veselo spievali.