
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, BOBROVNÍK. Štart finálového dňa série športových podujatí uzavrelo celú sériu, ktorá sa skladala s troch častí.
Všetko sa začalo prvými čisto bežeckými pretekmi s názvom Night run, kde padol aj účastnícky rekord 400 bežcov. Athlon sa presunul do Ružomberka, kde bol crossduatlon (beh, bicykel). Sériu troch troch podujatí ukončil cross-triatlon (plávanie, beh, bicykel) na Liptovskej Mare pri Maríne. Tu bolo napočítaných takmer 200 štartov.
Z vody prvá len 16-ročná
Už dlhší problém mali organizátori s nízkou hladinou vody v Liptovskej Mare. Pred samotným začatím finálového dňa, ráno v deň štartu, dokonca presúvali výbeh z vody o niekoľko desiatok metrov inde ako bol pôvodný. Prvá z vody po odplávaní, asi 800 metrov vyliezala len 16-ročná športovkyňa, ktorá patrila do kategórie štafiet. Jej štafeta napokon crosstriatlon vyhrala.
Plavci následne v pripravenom depe nasadili prilbu, obuli cykloobuv a vydali sa na trasu dlhú 17,5. km. Po absolvovaní bicyklovej časti, opäť prezúvali, tentokrát bežecké tretry. Trať pre bežcov bola vytýčená na 5 kilometrov.
Štafety si predávali svoj pomyselný kolík vždy pri výmene disciplíny.
Štafeta obhájila minuloročné prvenstvo
Najrýchlejšia štafeta Young Guns dosiahla aj najrýchlejší čas dňa spomedzi všetkých štartov. Zmiešaná štafeta v zložení Martina Mesárošová (len 16-ročná najrýchlejšia plavkyňa), Igor Žiak (bicykel) a Roland Hric (beh) s celkovým časom 1:08:12.
„Mohla som plávať aj trošku rýchlejšie, som spokojná, že to stačilo. Snažila som sa pre moju štafetu spraviť mierny náskok, keďže plávanie patrí k mojím top disciplínam. Štart bol rozpačitý kvôli nízkej hladine vody, či sa bude štartovať vo vode, či z brehu. Napokon som rada, že to takto super dopadlo,“ zhodnotila svoj výkon mladá plavkyňa Mesárošová. Cyklista Žiak skromne poznamenal:
„Mal som šťastie, že som bol v tíme z najlepšou plavkyňou a vynikajúcim bežcom. Ja som si išiel svoje a vyzerá ,že dobre“.
Bežec Hric: „Štafetu som dostal veľmi dobre rozbehnutú. Keď mi ju predával cyklista, stále sme boli prví. Na mne bolo to prvé miesto udržať. Organizátori pripravili peknú bežeckú trať. Bežalo sa mi skvele. Naša štafeta obhájila minuloročné prvenstvo, aj keď z minuloročnej zostavy som ostal len ja. Na poslednú chvíľu sa menilo zloženie kvôli zraneniam. Plavkyňu som spoznal až ráno pred samotným štartom,“ ukončil člen víťazného tímu Young Guns.
Najlepšou veteránkou učiteľka
Najrýchlejšia žena crosstriatlonu bola ešte len juniorka 17-ročná Veronika Čellarová, je zároveň aj slovenská reprezentantka v triatlone.
„Preteky som si užila, čo je v športe prvoradé. Trénovala som na toto podujatie. O mojom triumfe rozhodlo plávanie, bola som z mojich konkurentiek z vody von prvá. V ďalších častiach som si tempo udržiavala a vyšlo to“.
Čellarová sa stala aj celkovou víťazkou 123athlonu. Aj keď po prvej časti na night rune mierne strácala, pretože, ako spomínala, beh je jej slabina, v ďalších kolách to dobehla.
Celkovo tretia a na cross triatlone druhá žena Veronika Váleková:
„Na celej sérii štartujem sama prvýkrát, preto som spokojná s mojím umiestnením. Obávala som sa plávania, nie je to moc pre mňa, ale zvládla som to. Dnes to bolo super. Ak sa mi podarí, o rok som tu zas.“
Kráľovnou veteránok cross-triatlonu nad 40 rokov sa stala pani učiteľka z evanjelického gymnázia a v celkovom konečnom poradí athlonu skončila na skvelom druhom mieste Slávka Mlynčeková:
„Som predovšetkým bežkyňa, takže viem, kde som strácala, potom som to chcela dobehnúť práve na tom behu. Organizačne hodnotím celú sériu na výbornú. Chodí sem veľa športovcov i divácky sa to po iné roky príjemne zodvihlo. Som už veteránka, ale ak mi bude zdravie slúžiť tak ako doteraz, budem sa snažiť moje konkurentky ponaháňať aj o rok“, sympaticky ukončila Mlynčeková.
Mužská obhajoba
Mužom kraľoval tak ako vlani Ján Zmrhala. Zvíťazil na finálovom dni cross-