SVÄTÝ KRÍŽ. Vyzerá ako neškodný dunajský piesok. Ľudia ho majú v záhradách medzi kríkmi, naplavený je po celej dedine. Nie je to piesok. Je to kal z baní, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje antimón, jedovatý arzén a nebezpečné kovy.
Ľudia zo Svätého Kríža sa takmer tri týždne po havárii na odkalisku v Dúbravskej doline stále pozerajú z okien na nánosy kalu. Majú ich doslova pod oknami. Nikto im s istotou nevie povedať, čo presne obsahuje. Testy trvajú dlho, no vzhľadom na to, čo sa v dúbravských baniach ťažilo, je jasné, že obyčajný piesok to nebude.

Ľudia ani nevedia, či sa kalov môžu dotýkať, čo s nimi majú robiť a kam ich majú vyviezť.
Zima na Liptove je ale neomylná, čoskoro začne snežiť a mrznúť. Domáci sa boja, že banské kaly v ich dvoroch zakryje sneh a kompetentní na ne zabudnú.
Obrovská rana pre prírodu
„Už včera bolo neskoro,“ povedal starosta Svätého Kríža Dušan Matejka. Najviac kalov medzi domami je práve u nich.
„Je to obrovská rana pre prírodu. Keď niekde do rieky spadne auto, okamžite sa stavajú zábrany, aby sa znečisťujúce látky nedostali do vody. My tu máme po poliach a pri riekach tony banského kalu. A nikto s tým nič nerobí.“
Vo štvrtok 14. novembra počas mimoriadnych dažďov a povodní rozbujnený potok strhol odkalisko, ktoré zostalo po ťažbe antimónu v Dúbrave. Obrovská masa sedimentov sa valila dolinou, cez dediny až do Liptovskej Mary. Na mieste odkaliska zostal veľký kráter.