Liptovský Mikuláš – V niektorých prípadoch očakávaná daň niekoľnonásobne prevyšuje sumu, ktorú CZ ECAV získava z prenájmu danej nehnuteľnosti. Zborový farár v Liptovskom Mikuláši Marián Bochnička to odôvodňuje havarijným stavom budov, ktoré štát vrátil cirkvi v minulých rokoch. „Ak sme chceli zachrániť napríklad budovu Bethánie, museli sme pristúpiť na jej dlhodobý prenájom s relatívne nízkym nájomným. Nájomca totiž musel investovať ďalšie prostriedky do záchrany a obnovy objektu,“ uvádza M. Bochnička. Ďalšie priestory CZ ECAV prenajíma napríklad na chránené dielne pre občanov so zníženou pracovnou schopnosťou. Nižšie nájomné v tomto prípade plní aj sociálnu funkciu podpory zamestnávania týchto občanov.
Mesto podľa vedúcej ekonomického oddelenia Mestského úradu L. Mikuláš Marty Poljakovej zatiaľ žiadne výmery k tohtoročnej dani z nehnuteľnosti nevydalo. Malo by tak spraviť najneskôr do septembra tohto roku. „Podľa prijatého všeobecne záväzného nariadenia mesto nezdaňuje všetky cirkevné nehnuteľnosti, ale len tie, ktoré slúžia na podnikateľský účel,“ pripomína M. Poljaková. Za kostol tak cirkev daň neplatí, budova, využívaná napríklad ako obchod či kancelária, však už zdaňovaná je. Bez ohľadu na to, kto je jej majiteľ a aký má príjem z využitia tejto nehnuteľnosti.
Udeliť výnimku z tohto pravidla nebude podľa M. Poljakovej možné. Uo zákona vypadol inštitút zmiernenia tvrdosti zákona, ktorý v minulosti správcovi dane umožňoval riešiť niektoré prípady individuálne. Primátor mesta Alexander Slafkovský predpokladá, že CZ ECAV dane z nehnuteľností zaplatí vo výške, ako im ju vyrúbi správca dane. „Vážime si spoločensky významné aktivity evanjelickej cirkvi a predpokladám, že mesto niektoré z nich finančne podporí. Cirkevnému zboru by sme tak mohli kompenzovať nárast v odvodoch pri dani z nehnuteľnosti,“ naznačuje možné riešenie A. Slafkovský.