
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Začínajúcim mladým hokejistom sa pred siedmimi rokmi, po založení neziskovej organizácie Hokejové talenty Liptova (HTL), začali venovať jeho zakladatelia na čele s Martinom Cibákom. V prvom rade zabezpečili celý hokejový výstroj pre deti do 10 rokov a vymysleli systém požičiavania výstroja, ktorý funguje dodnes. Tento systém bol veľkým základom pre mnohých začínajúcich hokejistov. Pod svojimi krídlami mali dve najmenšie hokejové prípravky, teda jednotku a dvojku.
Základňa sa rozrástla
Po dvoch rokoch od fungovania organizácie sa rozhodli, že svoj zámer pomôcť mladým hokejistom rozšíria až po kadetov, teda deti 9. ročníka. A fungujú tak dodnes. Ich momentálnu členskú základňu tvorí 256 detí, o ktorých sa stará 14 trénerov. Krátkodobý plán občianskeho združenia HTL je mať do dvoch rokov 300 detí a pomôcť k tomu, aby mal aj projekt v Liptovskom Hrádku v tamojšom Športovom komunitnom centre.
Do ich veľkého portfólia pre rozvoj liptovského hokeja patrí predovšetkým nábor nových členov. Organizujú školský korčuliarsky program, besedy v školách, škôlkach a rôzne náborové akcie na ľade. Jednou z najdôležitejších a kľúčových veci vo vzdelávacom programe je, ako tomu hovoria tréneri, komunikačný tro-juholník rodič, tréner, dieťa.
Vráťme sa teda k samotnému začiatku. Od otvorenia a založenia projektu na podporu mladých hokejových talentov ubehlo už sedem rokov. Tí hokejisti, ktorí začínali od založenia talentov, hrajú momentálne v siedmej triede. Na nedostatok hráčov sa sťažovať nemôžu. Horšie je to už od ôsmej triedy a vyššie. Tam je veľkým problémom nedostatok hráčov, je tam doslova diera, pretože v minulosti sa upustilo od školských náborov či iných programov na rozvoj mládežníckeho hokeja. Aj preto sa im v doraste či juniorke výsledkovo nedarí uchytiť a v zápasoch sa trápia. Čiže v prvom rade sú počty a potom kvalita s tým spojená.
Žiaci v HTL teda idú svojou cestou a v zápasoch sa im darí napĺňať ambície trénerov a hokejového rozvoja podľa predsavzatí a cieľov v metodike.