Ružomberok – Predstaviteľky regionálnych komôr Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek z celého Slovenska tohtoročný 12. máj - Medzinárodný deň sestier, strávili v Ružomberku. Tamojšia regionálna komora pozvala svoje kolegyne na slávnostný seminár s témou Sestry a bezpečnosť pacienta: Zameranie pozornosti na falošné a nekvalitné lieky. Prezidentka ružomberskej regionálnej komory Dana Baštigálová vyzdvihla predovšetkým edukatívnu a informačnú úlohu zdravotnej sestry vo vzťahu k ochrane pacienta pred nevhodnými prípravkami. „Pacienta môže napríklad poučiť, že existuje aj iný liek s tou istou účinnou látkou, ale napríklad s nižším doplatkom pacienta v lekárni. Podrobnejšie informácie pacientovi podá lekár, sestra na to môže upozorniť,“ uvádza D. Baštigálová.
Ďalší účastník seminára – prezident Slovenskej lekárnickej komory Peter Mihálik, zdôraznil, že za 15 rokov svojej lekárnickej praxe sa nestretol s prípadom falšovania lieku. „Rešeršoval som možné prípady z celého Slovenska i okolitých krajín a nič som nenašiel. Falšovanie liekov je problém najmä tých krajín, kde funguje ich zásielkový predaj napríklad cez internet a je dobré, že zdravotné sestry na Slovensku sa na tento problém už pripravujú,“ vyhlásil P. Mihálik. Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku Igor Čombor na slávnostnom seminári zdôraznil, že bez práce a úsilia zdravotných sestier by ani v 21. storočí nemohol existovať žiaden úspešný medicínsky proces. „Práca zdravotnej sestry je stále nenahraditeľná, aj keď v tomto búrlivom období plnom zmien sa vynárajú rôzni podnikavci – alternatívni liečitelia, okultisti a podobne. Ale práca sestry si zaslúži dôstojné postavenie v spoločnosti a najmä dôstojné finančné ohodnotenie,“ uviedol I. Čombor.
Súhlasila s ním aj šéfka ružomberskej komory sestier a pôrodných asistentiek D. Baštigalová, podľa ktorej pretrváva poddimenzovanosť počtu sestier v zdravotníckych zariadeniach. „Dôsledkom je, že nemôžeme realizovať kvalitný ošetrovateľský proces. Sestry nemajú toľko času, koľko by sa pacientom chceli venovať. Nielen v lôžkových zariadeniach, ale ani v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti,“ popisuje situáciu D. Baštigalová. Dúfa, že spoločenské i finančné ohodnotenie práce sestry vzrastie a občania si uvedomia, že tí, ktorí „ošetrujú“ ich peniaze, sú oveľa lepšie zaplatení, ako tí, ktorí ošetrujú ich zdravie.