CHOPOK. Na diskusiu prišli do Liptovského Mikuláša dvaja. Tretí nemohol. Počasie na Chopku musí stále niekto strážiť, zapisovať. Funguje to tak už skoro sedemdesiat rokov.
Najvyššie položenou meteorologickou stanicou na Slovensku je Lomnický štít. Vďaka tomu je aj miesto s nadmorskou výškou 2635 metrov najvyššie trvalo osídlené miesto na Slovensku. Chopok je druhý. Stanica sa nachádza vo výške 1998 metrov nad morom a bývajú v nej meteorológovia.
Chlapi z meteorologickej stanice na Chopku majú hore medzi skalami a lišajníkmi svoju záhradku. Chodia do nej aj v zime. Nepestujú v nej zázračnú a odolnú zeleninu, je to meteorologická záhradka, malé územie s množstvom meracích prístrojov, kľúčových pre ich robotu.

Na vietor privykli, veď na Chopku má najväčšiu priemernú silu zo všetkých meteorologických staníc na Slovensku, no pred búrkami majú stále veľký rešpekt.
„Tu na Chopku nerobíme predpovede počasia. Zbierame základné údaje, čo sú podklady pre predpovede. Naše štatistiky potom využívajú napríklad hydrológovia, klimatológovia. Meria sa napríklad teplota, vlhkosť vzduchu, rýchlosť vetra, jeho smer. Množstvo zrážok, druh oblačnosti, výška oblačnosti, sneh, alebo aj teplota snehovej pokrývky,“ vysvetlil Jaroslav Puchrík, horský meteorológ, ktorý slúži na Chopku takmer štyridsať rokov.
Vďaka ich práci potom môže napríklad centrum predpovedí a výstrah SHMÚ vyhlásiť meteorologické výstrahy pred silným vetrom a ľudia, aspoň tí rozumní, sa horám radšej vyhnú.