Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Päť veľkých plánov, ktoré na Liptove nevyšli. Zatiaľ

Niektoré projekty sú na papieri, iné na súde.

Najväčším projektom bol zámer výstavby zábavného parku za 100-miliónov eur.Najväčším projektom bol zámer výstavby zábavného parku za 100-miliónov eur. (Zdroj: ilustračné: pixabay)

Liptov ako turistický región neláka len návštevníkov, ťahá aj developerov. Máme hory, lúky, termálne pramene a dobré meno.

Plánov na to, čo na Liptove môže byť, bolo veľa. Chystalo sa prepojenie Donovál s Liptovskými Revúcami, hovorilo sa o veľkom outlete na Kamennom poli v Liptovskom Mikuláši v štýle stredomorského mestečka, zábavnom parku na Liptovskej Mare.

Predstavujeme päť veľkých developerských projektov, ktoré mali vyrásť na Liptove. Majú spoločné črty v tom, že ich predstavili ešte pred finančnou krízou. Po nej nastal útlm a projekty narazili na problémy s financovaním. Pozreli sme sa na to, kam sa po rokoch dostali a aká je situácia v súčasnosti.

Golfové ihrisko v Žiarskej doline, Šuľkovo v Demänovskej doline, Zlatý vek v Demänovej, Atladia v Partizánskej Ľupči a Aupark v Ružomberku. Čo je s nimi dnes?

Golfové ihrisko v Žiarskej doline čaká na investora

Navrhovateľ: eko DP invest, konatelia: Vladimír Kováč, Peter Lichner

Odhadované náklady: 25 miliónov eur

Plán výstavby osemnásťjamkového ihriska pri ústí do Žiarskej doliny v Západných Tatrách v roku prijali domáci rozpačito. Developer chcel v ochrannom pásme Tatranského národného parku stavať aj golfový dom, hotelové centrum, apartmánové domy a rôzne športové ihriská.

Súvisiaci článok Okolo strediska na Hutách je zatiaľ ticho Čítajte 

Pre návštevníkov chystal štyristo parkovacích miest. V zime sa mal areál využívať napríklad na bežkovanie či preteky psích záprahov. Obci predstavil developer zámer v roku 2009, úradom ho predložili v roku 2011.

Areál mal mať plochu približne 70 hektárov, obec Žiar zmenila v roku 2010 aj územný plán tak, aby bola výstavba možná. Dokonca urobili medzi domácimi anketu, so zámerom súhlasila viac ako polovica ľudí. Pozemky si na 99 rokov prenajali od tamojšieho urbáru. Dali im podmienku, s výstavbou musia začať do desiatich rokov.

Aká je situácia dnes?

Na poliach pri Žiarskej doline zatiaľ nikto neodpaľuje loptičky do golfových jamiek. Ján Jančo, predseda Združenia vlastníkov lesov a urbariátu, pozemkové spoločenstvo Žiar, povedal, že nejaké práce na prenajatých pozemkoch developer už urobil. „Podľa toho, čo vieme, developer momentálne hľadá investora,“ povedal.

Peter Lichner a Vladimír Kováč, konatelia spoločnosti eko DP invest, potvrdili slová urbáru. „Prenájom urbáru za pozemky stále platíme, projekt je v príprave,“ doplnil Lichner. Dostali rozhodnutie o zmene využitia územia terénnymi úpravami, na jeseň urobili archeologický prieskum. Na základe rozhodnutia môžu robiť terénne úpravy na dráhy, spoločnosť už aj začala s prvými zemnými prácami. Zámer spoločnosti postaviť golfový areál trvá, realizácia závisí od toho, či sa im podarí nájsť ďalšieho investora.

Zjazdovky chceli ťahať do chránených území

Demänovská Dolina

Navrhovateľ: Skilandia, konateľ Rastislav Hutta

Odhadované náklady: 13 miliónov eur

Lyžiarske stredisko Šuľkovo malo návštevníkom Demänovskej doliny ponúknuť ďalšie kilometre nových zjazdoviek s využitím kabínkových aj sedačkových lanoviek a umelého zasnežovania. Ďalšie stredisko malo vzniknúť na západných svahoch doliny pod Borami a oblasti Troch vôd, malo nadväzovať na svahy strediska Jasná.

Súvisiaci článok V Jasnej pri zjazdovke chcú stavať ďalší rezort Čítajte 

Spoločnosť Skilandia, ktorá patrí Rastislavovi Huttovi, v zámere z roku 2011 opisovala dve možnosti riešenia. V prvej by chceli postaviť 12 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 13 kilometrov a päť lanových dráh. Najvyšším bodom by mali byť Bory, vrchol na bočnej rásoche hlavného nízkotatranského hrebeňa. Bory sa nachádzajú v nadmorskej výške 1880 metrov nad morom.

V druhej možnosti spoločnosť vypustila zámer ťahať lanovku až na Bory a najvyšším bodom zostanú Tri vody. V tomto prípade by malo mať stredisko 10 zjazdoviek s dĺžkou 9,5 kilometra a štyri lanové dráhy.

V oboch prípadoch by mala viesť na Tri vody kabínková lanovka, ostatné budú šesťsedačky. Súčasťou projektu bola aj výstavba apartmánových domov, hotelov, reštaurácii a dovedna 430 parkovacích miest.

Skilandia chcela zjazdovky ťahať aj do chránených území európskeho významu. Práve preto pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie narazili na zásadné výhrady ochranárov.

Aká je situácia dnes?

Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši vydal na základe viacerých odmietavých stanovísk rozhodnutie o tom, že je potrebná EIA, teda posúdenie celého zámeru podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Úrad stanovil Skilandii podmienku vypracovania správy o hodnotení. Toto rozhodnutie bolo vydané 6. decembra 2016 a malo platnosť tri roky, teda do 6. decembra 2019.

Skilandia tak neurobila, rozruch okolo strediska Šuľkovo utíchol . „Projekt je v latentnom stave, už niekoľko rokov nepokračujem v jeho príprave,“ povedal Hutta.

Mal byť najväčší, zostal na papieri

Demänová, Liptovský Mikuláš

Navrhovateľ: Tatra SPC3

Odhadované náklady: 100 miliónov eur

Zámer postaviť v Demänovej v území Stredné pole obrovský zábavný park predstavila spoločnosť Tatra SPC3. Bolo to ešte v roku 2011. Otvoriť ho chceli v roku 2013.

Jeho súčasťou mal byť vodný park, mestečko Zlatý Vek a kráľovský hrad, ktorý mal stáť na najvyššom mieste a tvoriť dominantu celého komplexu. Počítali s návštevnosťou 32-tisíc návštevníkov denne.

Prečítajte si: V Jasnej má vyrásť ďalší veľký luxusný hotel Čítajte 

Spoločnosť v zámere, ktorý predložila úradom, opisovala, že projekt Zlatý vek vychádza zo slovenského stredoveku, bude nadväzovať na obdobie legiend, povier, rozmach rytierstva, kráľovskej moci a baníctva. Hlavným prvkom parku bude Jantárová cesta, ktorá spojí hrad s mestečkom.

Okrem toho sa návštevníkom odhalí spôsob života ľudí v stredoveku vrátane ukážok starých domácností, chovu zvierat, pôvodných remesiel, ale i dobového divadla či tajomnej alchýmie.

Napätie zažijú návštevníci na horských dráhach, pri jaskyni, ktorá chrlí oheň, alebo ťažobnej veži. Návrh parku pozostával aj z hotela, ktorý mal ponúknuť wellness, saunový a relaxačný svet.

Aká je situácia dnes?

Zábavný park developer v Demänovej nepostavil, projekt zostal na papieri. V tesnom susedstve a na pozemkoch časti plánovaného zábavného parku, však postavila spoločnosť Demänová Village, personálne prepojená s Tatra SPC3, rekreačný rezort, minulý týždeň tam otvorili malé lyžiarske stredisko.

Pozemky patria spoločnosti TATRA SPC8, ktorá je rovnako prepojená na Tatra SPC3. Ich konateľom je podľa obchodného registra ten istý človek.

Partnerstvo, ktoré musí vyriešiť súd

Partizánska Ľupča

Navrhovateľ: Atladia

Odhadované náklady: 11,5 milióna eur

Akvapark mal stáť za dedinou, na lúkach oproti píle na začiatku Ľupčianskej doliny. Dokonca aj vlastníkom rozsiahlych pozemkov je spoločnosť s názvom Atladia. Akvapark tam nestojí.

Pre zámer postaviť na konci dediny akvapark, ktorý by využíval termálnu vodu, sa v roku 2009 spojila obec a developer Vienna Gate Group. Založili firmu Atladia. Obec v nej mala 20-per-centný podiel a do firmy vložila pozemky s rozlohou 36 hektárov. Dedine mal nový akvapark priniesť zisk, zvýšila by sa atraktivita obce, pribudlo by ubytovanie a zaujímavý turistický ťahák.

Prečítajte si: Sprístupnili najvyššiu kostolnú vežu Čítajte 

Akvapark chceli stavať postupne. V rámci prvej etapy mal developer urobiť geotermálny vrt na prevádzku areálu. V ňom sľuboval vybudovať termálne kúpalisko s vonkajšími a vnútornými bazénmi, oddychovými plochami, saunovým svetom a reštauráciou. K dispozícii tam malo byť 202 parkovacích miest.

Denne mal akvapark kapacitne zvládnuť 1 200 osôb. S prácami na hĺbení 2200- -metrového vrtu chceli začať v roku 2014, do dvoch rokov malo stáť wellnes centrum.

Aká je situácia dnes?

„Či z plánovaného akvaparku niečo bude, ukáže čas. Domnievame sa totiž, že pri vklade pozemkov do spoločnosti Atladia, a. s., došlo k porušeniu zákona, z toho dôvodu považujeme vklad pozemkov za neplatný. V súčasnosti sú aktivity podľa našich informácií zastavené,“ zhrnul starosta Partizánskej Ľupče Ladislav Balážec.

Pozemky stále vlastní spoločnosť Atladia, no na liste vlastníctva je zápis z minulého roka o tom, že bola podaná žaloba o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam a prebieha súdne konanie.

„Je mi nesmierne ľúto, že v Partizánskej Ľupči sa projektu zatiaľ nepodarilo vdýchnuť život. Urobili sme všetky potrebné projektové a prípravné práce, aby sme presvedčili záujemcov o realizovateľnosti tohto náročného projektu.

Tie, samozrejme, na zelenej lúke nevidno. Bohužiaľ, doteraz sa nám nepodarilo pritiahnuť investorov.

Po voľbách nové zastupiteľstvo síce deklarovalo záujem o alternatívne využitie týchto pozemkov, ale konkrétne návrhy sme nedostali. Naopak, cez prázdniny bola podaná žaloba na určenie vlastníckeho práva k pozemkom. Musíme čakať na vyjadrenie súdu,“ povedal Roman Balogha zo spoločnosti Vienna Gate Group.

Namiesto nákupného centra je džungľa

Ružomberok

Navrhovateľ: HB Reavis

Odhadované náklady: 33 miliónov eur

Nadšenie z toho, že Ružomberok bude mať veľké obchodné centrum, sa zmenilo na jednu z najväčších ružomberských tráum. Svojím spôsobom ňou zostala až doteraz, lebo namiesto Auparku v samom centre mesta je už roky prašné parkovisko a džungľa.

Súvisiaci článok V Ružomberku chcú stavať veľké nákupné centrum Čítajte 

Radnica chcela do mesta pritiahnuť silného investora, ten mal podmienku lokalitu, mala byť v centre. Mesto sa pustilo do zjednocovania pozemkov, postupne ich vykupovali alebo vymieňali za iné. Do vysporiadania investovali približne 700-tisíc eur. Scelený pozemok potom predali developerovi za takmer 380-tisíc.

Stavať sa malo v roku 2009.

Roman Karabelli zo spoločnosti HB Reavis začiatkom roka 2012 informoval, že projekt ružomberského Auparku zastavili na neurčito. Dôvodom bol hospodársky útlm. Vtedy tvrdili, že pozemok nepredávajú.

Zlom prišiel v roku 2014. HB Reavis vtedy mestu oznámilo, že pozemok chce predať ružomberskému podnikateľovi. Časť poslancov vtedy chcelo predaj zastaviť, tvrdili, že dôležité pozemky v centre má vlastniť mesto. Developer pýtal za ne 800-tisíc eur, za projekt výstavby ďalších 200-tisíc.

Prijali uznesenie, ktorým zaviazali vtedajšieho primátora Jána Pavlíka rokovať o odkúpení pozemkov. Primátor vtedy pozastavil výkon uznesenia.

Pozemky odkúpil jeden zo známych ružomberských podnikateľov. Odvtedy má Ružomberok v centre ne-vzhľadnú plochu, ktorá zarastá burinou.

Aká je situácia dnes?

Donedávna bola plocha otvorená, ľudia ju využívali na živelné parkovanie, alebo skratku. Podnikateľ ale celú plochu oplotil a burina na nej rastie ďalej.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 2. Spánok – základ pevných vzťahov
 3. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 4. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 5. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 6. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 9. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 10. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 1. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 2. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 3. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 6. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 7. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 8. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 9. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 10. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 679
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 8 869
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 100
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 579
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 659
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 946
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 946
 8. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 585
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 550
 10. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 3 504

Blogy SME

 1. Marek Brezovský: Nový riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth má záujem šport centralizovať , trendom do budúcna však pravdepodobne bude rezignácia.
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Igor Múdry: Kľak
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 16 135
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 387
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 843
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 690
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 510
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 813
 7. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 3 588
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Prezradíme, ako sa darilo slovenským tenistom a povieme si aj o možnej novej periodicite svetového šampionátu vo futbale.


2m

Situácia v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku v súvislosti s nedeľňajším požiarom v chirurgickom pavilóne je v súčasnosti pod kontrolou.


TASR 15 h

V sobotu 16. 10. 2021 sa opäť v priestoroch mikulášskej krytej plavárne uskutočnili plavecké preteky – 1. kolo Severoslovenskej ligy.


15 h
Majster Slovenska, kanoista Marko Mirgorodský.

Poslednými pretekmi vodných slalomárov v tohtoročnej sezóne boli majstrovstvá Slovenska, ktoré sa konali v bratislavskom Čunove. Liptovskí vodáci, samozrejme, neboli do počtu, ale brali tituly majstrov SR.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Má stredne ťažký priebeh ochorenia, pozitívny výsledok testu má aj jeho manželka.


SITA 23 h

Obmedzenia sa týkajú hlavne neočkovaných.


23 h

Starostom Trenčianskej Turnej, Trenčianskych Stankoviec, Selca a Veľkých Bieroviec pretiekol pohár trpezlivosti. Sľuby od štátu im už nestačia.


22 h

Blogy SME

 1. Marek Brezovský: Nový riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth má záujem šport centralizovať , trendom do budúcna však pravdepodobne bude rezignácia.
 2. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 3. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 4. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 5. Igor Múdry: Kľak
 6. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 7. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 8. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 16 135
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 387
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 843
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 690
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 510
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 813
 7. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 3 588
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu