LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Modrotlačiarske a farbiarske dielne existovali v našom meste už v prvej polovici 19. storočia. Dokazuje to zápis známeho cechmajstra Jána Scholtza z roku 1821 vo farbiarskej cechovej knihe,“ vysvetlila Katarína Verešová z Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Ornamenty vznikli štylizovaním motívov na tlačiarenských formách, ktoré majú pôvod priamo v Liptovskom Mikuláši. Na vytvorenie typického mikulášskeho ornamentu poslúžila ako predloha jedna z pôvodných foriem modrotlačiara Scholtza.
„Autorom výslednej podoby ornamentu, ktorý je natlačený na šiestich veľkých krasliciach, je výtvarník Michael Beyer,“ informovala hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.
Fotografie aspoň cez internet
V súčasnosti, keď sa ľudia zdržiavajú doma, si nápaditú výzdobu veľmi neužijú.
Mesto prisľúbilo, že ich v centre vystaví aj o rok. Tento rok ich v uliciach mesta ponechajú do 21. apríla.

Obrie kraslice mesto kúpilo už dávnejšie, plány boli s nimi trocha odlišné.
„Pôvodná myšlienka bola, že kraslice budú pred Veľkonočnými sviatkami priamo na námestiach maľovať žiaci z mestskej základnej umeleckej školy. Keďže však nastala mimoriadna situácia so šírením vírusu, museli sme sa prispôsobiť a vzory sme na ne dali aspoň potlačiť,“ povedal Ľuboš Trizna liptovskomikulášsky viceprimátor, ktorý s nápadom prišiel.
Mestské múzeum vzdeláva cez sociálnu sieť
Múzeum Janka Kráľa, ktoré sídli priamo na námestí v centre Liptovského Mikuláša, ozdobilo stromy stovkami veľkonočných kraslíc. Fotografie pravidelne zverejňuje cez sociálnu sieť.