Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.
RUŽOMBEROK. Po vážnom úraze hlavy hospitalizovali v ružomberskej vojenskej nemocnici 20-ročného mladíka z Čadce. Do nemocnice ho doviezli v pondelok 23. marca. Hneď pri príjme mu urobili testy na koronavírus, výsledok bol negatívny.
O týždeň mal ísť mladík na drobný operačný výkon. Preventívne mu v nemocnici urobili ďalší test. Ten bol už pozitívny. Pacient leží na oddelení ARO a bol týždeň v kontakte s personálom oddelenia.
Môžu sa vrátiť do práce
Nemocnica situáciu konzultovala s vedúcou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši a s prednostkou Kliniky infektológie ružomberskej nemocnice.
Ihneď urobili epidemiologickú anamnézu a klinického stavu zamestnancov nemocnice, ktorí boli v bezprostrednom styku s pacientom. Časť personálu musela do domácej karantény. 118 zamestnancom urobili testy na koronavírus.

„Testy všetkých 118 pracovníkov sú negatívne,“ informovala dnes v piatok hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.
Zamestnanci, ktorí prišli do kontaktu s pacientom s pozitívnym výsledkom na prítomnosť koronavírusu, sa môžu z domácej izolácie vrátiť späť do práce a pracovať podľa usmernenia hlavného hygienika z 30. marca 2020.
Pravdepodobne ochorel tesne pred úrazom
Mladíkovi robili testy hneď po tom, ako ho doviezli do nemocnice. Najprv bol negatívny na koronavírus, po týždni bol už pozitívny. Najpravdepodobnejšie je vysvetlenie, že pacient bol falošne pozitívny, teda prvý test ochorenie ešte nezachytil a musel sa nakaziť veľmi krátko pred úrazom.
Od personálu sa nakaziť nemohol, pretože im všetkým vyšli negatívne výsledky. Skutočnosť, že sa ochorenie neprenieslo na personál, ktorý s ním bol v kontakte a o jeho ochorení nevedel, možno pripísať prísnemu dodržiavaniu preventívnych opatrení v nemocnici. Všetci zamestnanci, nielen zdravotníci, ale aj upratovačky, technicko-hospodárski pracovníci, musia nosiť rúška.
Pred operáciami budú testovať všetkých
Zdravotníci z oddelení anesteziológie a otorinolaryngológie sú pri operačných zákrokoch vystavovaní vysokému riziku. Pacient pri takýchto operáciách nemôže mať na tvári rúšku a zdravotníci pracujú práve v oblasti tváre a hlavy. Koronavírus sa primárne šíri kvapôčkami z úst a nosa pri kýchaní a kašli.
Marián Sičák, prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku v ružomberskej nemocnici, aj po sledovaní skúseností zo zahraničia, inicioval u Hlavného krízového štábu Slovenskej republiky, aby sa všetkým pacientom, ktorí majú podstúpiť plánovanú operáciu, robil opätovný test na ochorenie Covid19. Test sa bude robiť pokiaľ od prvého uplynulo viac ako 48 hodín.
Návrh prebral aj s vedením nemocnice, ktoré ho zaviedlo do praxe už 25. marca, teda pred tým, ako mladíkovi z Čadce urobili opätovný test. Opodstatnenie Sičákovej žiadosti sa ukázalo už o pár dní práve v Ružomberku.
„Bez tohto predoperačného testovania by tento Covid19 pozitívny pacient nebol dodnes diagnostikovaný. Ide o vážnu situáciu , keďže bez tohto testu by sa Klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny nevedomky stala centrom nákazy pre celú nemocnicu. Anesteziologické tímy poskytujú anestéziu pri akútnych a neodkladných operáciách v celej nemocnici a sú potenciálnym zdrojom nákazy,“ reagoval Sičák.