
LIPTOV. Preteky horskej cyklistiky z názvom Cvyklo pohár – MTB séria Liptova, majú už stabilné miesto v kalendári liptovských horských cyklistov. Tento rok je v pláne 3. ročník, ktorý pokračuje v duchu hesla „Priateľstvo je viac ako víťazstvo.“ Aj keď je celé podujatie o kamarátskej atmosfére, nedajte sa pomýliť.
Pretekári šliapu, čo im sily stačia, aby sa dostali na stupne víťazov.
Spoluzakladateľ pohára a organizátor pretekov Filištín Juraj Grešo sa nevzdáva nádeje, že pohár bude aj napriek koronavírusu, ktorý tieto dni trápi celý svet:
„Všetci riaditelia pretekov sme pripravení zorganizovať každé jedno kolo a zmobilizovať dobrovoľníkov, ktorí nám pomôžu, aby aj tento rok boli všetky súťaže na úrovni.“
Novinkou bude Ezakimak
Celkové prvenstvo v pohári obhajuje z minulého ročníka v hlavnej mužskej kategórii Peter Folta a medzi ženami Annamária Uhrínová. V roku 2020 budú mať ich konkurenti 5 príležitostí získať viac bodov a obliecť sa do cvyklového dresu pre víťazov.
Organizátori pohár rozšírili, z pôvodných štyroch kôl na už spomenutých päť. Novým kolom bude znovuzrodený Ezakimak, náročné preteky do vrchu z Bobrovca na Červenec, ktoré boli v minulosti veľmi úspešné, avšak posledné roky boli zrušené.
„Nadhodil som Julovi Kellovi, ktorý Ezakimak dlhé roky organizoval, či chce preteky oživiť a pridať sa do Cvyklo. Julo sa chytil a preteky pripraví. Bude to boj o najlepšieho vrchára,“ hovorí druhý zakladateľ pohára a organizátor Trstianskej špajchne Jakub Mikuláš.
Rast každým ročníkom
Už začiatky Cvyklo pohára boli predzvesťou sľubnej budúcnosti a druhý ročník pohára sa rozrástol dvojnásobne – z pôvodných dvoch pretekov v prvom ročníku na štyri v tom druhom. Stúpajúca tendencia pokračuje na tohtoročných päť kôl. Ján Lehotský a Ján Žiška zorganizovali preteky v Hybiach Pachova cyklovačka a Peter Antol pridal Sliačanský pedál v Liptovských Sliačoch, ktorí bajkeri poznali už predtým. Na všetkých pretekoch sa dokopy zúčastnilo neuveriteľných 577 pretekárov a pomáhalo úctyhodných 174 dobrovoľníkov. Grešo tlmočí poďakovanie každému, kto pomohol:
„Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili, aby sme mohli urobiť parádne preteky, dobrovoľníkom, obciam, sponzorom, urbárom, firmám, našim partnerom podujatia a v neposlednom rade všetkým zúčastneným cyklistom.“
Veria, že kalendár sa meniť nebude
Kalendár pohára pre rok 2020 dohodli organizátori ešte v septembri 2019. Preteky sú naplánované na päť víkendov nasledujúcich po sebe, od konca júna do konca júla. Všetci pevne veria a dúfajú, že sa nebude musieť meniť už navrhnutý plán:
1. kolo – sobota 27. júna – Pachova cyklovačka, Hybe,
2. kolo – nedeľa 5. júla – Trstianska špajchňa, Trstené,
3. kolo – nedeľa 12. júla – Ezakimak, Bobrovec,
4. kolo – nedeľa 19. júla – Sliačanský pedál, Liptovské Sliače,
5. kolo – sobota 25. júla – Filištín, Jakubovany
Juraj Grešo sa vyjadril aj k tratiam v nasledujúcom ročníku.