LIPTOV. Deti sa na Slovensku učia písať písmom, ktoré má takmer 90 rokov. Aj s nástupom nových technológii, v snahe deťom učivo zjednodušiť, vzniklo nové písmo Comenia Script.
Slovenské školy môžu tento jednoduchší typ písma používať už tri roky. Rozhodnutie je na samotných školách.
Comenia Script, nespojité písmo českej autorky Radany Lencovej, je jednoduchým, moderným písmom, postaveným na overených princípoch. Na prvom mieste je funkcia písma a s ňou spojená čitateľnosť.
Na Liptove je niekoľko škôl, ktoré deti učia písať práve novým jednoduchším písmom. Medzi nimi aj Základná škola Márie Rázusovej-Martákovej v Liptovskom Mikuláši, ktorá začala učiť deti písať spojitým písmom ako prvá. Rozprávali sme sa s Valentínou Nevolníkovou, učiteľkou, ktorá toto písmo deti učí už tri roky.

Ako funguje výučba? Ak škola vyučuje nespojité písmo, učia sa tak všetci prváci v triede? Alebo všetky prvácke triedy?
V našej škole učíme toto písmo už tretí rok a vždy je to v jednej triede. To znamená, že v každom z ročníkov 1. – 3. je jedna trieda, ktorá učí Comeniu Script. Učia sa ho teda všetci žiaci v triede.
Ako hodnotíte tri roky práce s nespojitým písmom a deťmi?
Jednoznačne pozitívne. Mám to šťastie, že rodičia mojich žiakov patrili k „nebojácnym priekopníkom“ a boli ochotní upustiť od tradičného klasického písma, ktoré bolo vlastné pre nich, aj pre ich rodičov a starých rodičov. Spojila nás snaha uľahčiť a spríjemniť deťom písanie. Každý z rodičov školopovinných žiakov vie, že počiatočná radosť z písania sa postupne vytráca a deťom sa písať nechce. Rodičia mojich žiakov i ja sme dôverovali pozitívnym skúsenostiam, ktoré už mali školy v Čechách aj na Slovensku a neľutujeme.
Bolo to namáhavé?
Vôbec nie. Naopak. Zatiaľ čo pri spojitom písme sa deti učia pri poznávaní nového písmena štyri nové znaky (malé tlačené, veľké tlačené, malé písané, veľké písané), ktoré sú často veľmi rozdielne, pri nespojitom písme sa písmená podobajú tlačenej verzii. Takže to bolo v podstate o dosť jednoduchšie. Zostávalo nám viac priestoru na čítanie.
Prečo ste sa rozhodli pre toto písmo?