LIPTOV. Jedno z prvých karanténnych zariadení, ktoré zriadilo ministerstvo vnútra, je v Liptovskom Jáne. V účelovom zariadení Bystrá sa od marca do polovice mája vystriedalo 700 Slovákov, ktorí sa vrátili zo zahraničia a čakali tu na výsledok testovania na ochorenie COVID-19.
O dobrovoľnú pomoc personálu sa najprv starala Asociácia Samaritánov Slovenskej republiky. Karanténne zariadenia sa začali otvárať aj inde na Slovensku, preto štafetu pomoci v starostlivosti o ubytovaných Slovákov prevzali dobrovoľní hasiči. O pomoc ich požiadalo Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši, ktoré poskytuje zariadeniu technickú a organizačnú podporu.
Na začiatku mali rešpekt
Dobrovoľný hasičský zbor z Liptovskej Kokavy nastúpil od 28. marca. Hasiči sú na riziko pri práci a zásahoch zvyknutí, no pomoc v starostlivosti o ľudí, ktorí môžu mať nebezpečné vírusové ochorenie, je z iného súdka.

„Samozrejme, na začiatku sme mali rešpekt, nevedeli sme celkom, do čoho ideme, ako to bude fungovať,“ hovorí Richard Špor, ktorý v karanténnom centre v Liptovskom Jáne pomáha spolu s kolegami už od začiatku.
Dnes hovorí, že väčšie riziko nákazy vníma v supermarkete, verejnej doprave alebo na čerpacej stanici ako v karanténnom centre s prísnymi bezpečnostnými opatreniami.