Nadpis stĺpčeka
Dvojica historikov pri práci narazila na fotografiu, ktorú sa im nepodarilo identifikovať. Obracajú sa na čitateľov s prosbou o pomoc. Pokiaľ viete, o akú školskú budovu ide, ozvite sa Miroslavovi Nemcovi na nemmiro@gmail.com alebo kontaktujte našu redakciu.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Peter Vítek a Miroslav Nemec pripravujú prepis kroniky, ktorú viedol Miloš Janoška v rokoch 1919 až 1937. Text kroniky sa nevenuje len činnosti školského inšpektorátu, ale zachytáva rôzne významné udalosti regio-nálnych aj celoštátnych dejín. Je jedinečná obsahom a spôsobom, akým ich Janoška zaznamenal.
Pútavé príbehy liptovských učiteľov, škôl
„Bol to trochu záväzok,“ hovorí Nemec. Vlani sa stretol s človekom, ktorému sa kronika dostala do rúk. Odovzdal mu ju s tým, aby s ňou spravil, čo považuje za správne, ale zároveň žiadal, aby sa jej text dostal k ľuďom na Liptove. „A keď som si prečítal pár strán z nej, bol som presvedčený, že sa to musí urobiť. Pútavo napísaný text plný zaujímavých informácií, ktoré čitateľa úplne vtiahnu do doby, v ktorej bola kronika napísaná. Spojil som sa teda s pánom doktorom Petrom Vítekom z mikulášskeho archívu, ktorý svojimi znalosťami o osobnostiach z takmer všetkých liptovských dedín pomohol kroniku doplniť vysvetľujúcimi poznámkami, ktoré uľahčia čítanie aj nezainteresovanému čitateľovi.“
Kronika sleduje vývoj školstva v hornom a sčasti aj strednom Liptove medzi rokmi 1919 až 1937. Zachytáva mená rôznych učiteľov, ich mnohokrát zaujímavé príbehy, ale aj výstavbu školských budov či zánik starých škôl.
„Na konci každého roku je štatistika o počte škôl, tried, učiteľov a žiakov v mikulášskom školskom obvode,“ vysvetlil Nemec.
Objav jaskyne aj návšteva prezidenta
Janoškova kronika je zaujímavá však aj v tom, že zaznamenáva iné zaujímavé udalosti regionálnych, ale aj celoštátnych dejín.
„Nájdeme tu tak informácie o objavení Demänovskej jaskyne slobody, o prezidentských návštevách v Liptovskom Mikuláši, ale aj o prezidentských voľbách, smrti T. G. Masaryka alebo atentáte na Aloisa Rašína. Zhruba od druhej polovice tridsiatych rokov je v texte cítiť narastajúci strach zo zbrojenia hitlerovského Nemecka, ktorý sa pretavil aj do školského života. Takže je to text zachytávajúci ducha doby, ale zároveň aj poskytujúci informácie o takmer všetkých liptovských mestách a dedinách medzi Laziskom a Štrbou.“

Originál kroniky odovzdáva Miroslav Nemec do liptovskomikulášskeho archívu, ktorý už spravuje archívny fond mikulášskeho školského inšpektorátu.
Vydanie publikácie je naplánované na posledný štvrťrok tohto roka. Vydavateľom je občianske združenie Society for human studies z Ružomberka.
„Takže ak pôjde všetko podľa plánu a nenastanú nejaké ďalšie neočakávané komplikácie, čitateľom by sa kniha mohla dostať do rúk už pre Vianocami.“