ZÁVAŽNÁ PORUBA. V dedine pod Poludnicou bolo pred tridsiatimi rokmi ešte do dvadsať včelárov. Dnes sú možno traja. Obec sa pod odborným vedením Národného parku Nízke Tatry rozhodla včelárenie oživiť a zapojiť do toho najmä deti.
Za rodičovským domom Milana Rúfusa sa nachádza veľká záhrada so starým ovocným sadom.
„Bola to záhrada, ktorú sme nevyužívali, kosili sme ju, oberali jablká. Keď sme ešte v roku 2017 sedeli s manželmi Elenkou a Mikim Hančinovcami, ktorí robia prednášky o ekológii našim deťom, slovo dalo slovo a vymysleli sme náučnú včelnicu,“ vysvetlil Pavel Beťko, starosta Závažnej Poruby s tým, že chcú do dediny znova vrátiť včely.
Spracovali projekt, oslovili Agentúru životného prostredia, ktorá ich podporila, našli ďalších sponzorov, ktorí prispeli hlavne materiálne. O odbornú časť sa postarali manželia Hančinovci z Národného parku Nízke Tatry.
Pôsobivú náučnú včelnicu otvorili minulý týždeň. Čestnou krstnou mamou sa stala moderátorka Katarína Jesenská, ktorá pripravuje reláciu o chalupárčení.
Vynovili storočný včelín
Dominantou záhrady je vynovený storočný včelín, ktorý bol v rúfusovskej záhrade odjakživa. Podarilo sa aj priniesť starý medomet či unikátny dvojvčelín od rodiny Štepitovcov z Dovalova. V záhrade vysadili medonosné kvety.
Včely tam zatiaľ nie sú. Ako povedal Beťko, pre včelí mor úle nechcú prenášať. No včelie úle by mali byť do konca roka aj v záhrade miestneho evanjelického kostola.
„Náučná včelnica má slúžiť najmä deťom, pretože dúfame, že sa stanú pokračovateľmi tradície včelárenia. Zároveň budeme radi, keď k nám prídu na návštevu deti a školáci z okolia,“ dodal Beťko s poďakovaním pre všetkých, ktorí akokoľvek prispeli k peknému a užitočnému dielu.
„Záhrada je určená pre deti základných a materských škôl. Máme tu interaktívne panely, tie sú najmä pre deti, nájdete tu aj odbornejšie tabule, snáď aj dospelí si nájdu užitočné informácie. Projekt náučnej včelnice je v začiatku, verím, že sa to rozbehne a s detičkami budeme vytvárať jednu úžasnú včeliu záhradu,“ povedala Elena Hančinová, odborná garantka.
Vzorom pre ľudí
Na otvorenie včelnice prišli aj starostky a starostovia z okolitých dedín, niektorí z nich aktívni včelári, napríklad bývalý hybský starosta Martin Piovarči či liptovskojánsky starosta Juraj Filo.
„Keby sme žili ako včely, nemali by sme ako ľudstvo problém. Včely sú vysoko organizované, prísne špecializované. U nás robia všetci všetko a nikto nič poriadne. Včely sa vedia obetovať, keď bránia úľ, aj obetovať život. Z prírody si vezmú to, čo stopercentne spotrebujú a nevytvoria odpad,“ povedal počas otvárania primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.
„Verím, že náučná včelnica bude navštevovaná aj vzhľadom na to, že sa nachádza v záhrade domu nášho veľkého básnika, ktorý aj tu, v tejto záhrade, čerpal inšpirácie pre svoje básne. O tom, že včely sú pre človeka dôležité, hovoriť nemusím, veď jedna tretina celosvetovej rastlinnej produkcie je tu vďaka opeľovaniu,“ povedal riaditeľ Národného parku Nízke Tatry Ľuboš Čilag.