LIPTOV. Liptovská Lúžna, Liptovské Sliače, Liptovská Štiavnica, Ludrová a Štiavnička. Päť dedín, ktorých obyvatelia prežili posledný júnový piatok počas povodne noc hrôzy. V tme sa snažili ratovať majetok aj holé životy. S rozvidnením sa naplno ukázali obrovské škody, ktoré voda napáchala.

Samosprávy týchto piatich dedín odstraňovanie následkov nemajú šancu zvládnuť z vlastných rozpočtov. Preto sa spojili s Ružomberkom, ktorý má postihnuté niektoré okrajové časti katastra. Tento týždeň pripravia celkový sumár škôd a budú žiadať pomoc. Ich doterajšie klopanie na dvere kompetentných je zatiaľ márne.
„Nad Salatínom nepršalo, tam sa z oblohy valili kýble vody,“ opísal situáciu starosta Liptovskej Štiavnice Dušan Lauko.
„Tragédia bola v tom, že to bola taká vlna, ktorú by nezastavili ani neviem aké vodozádržné opatrenia.“
Odniesli si to dve doliny Komornícka a Zemianska, sú neprejazdné. V druhej menovanej sa na niektorých úsekoch meter široké koryto zmenilo na päťmetrové. Zatopilo približne 40 domov, hlavne pivnice, v ktorých ostali kosačky, spotrebiče, nábytok, náradie. Voda sa dostala aj do obecného úradu. Čerpadlá hasičov išli nonstop 24 hodín. Pomáhali aj miestni podnikatelia s bagrami, traktormi, autami, odvážali nánosy blata.
„V sobotu sme mali mať 20. ročník výstupu na Salatín. Zrušili sme to. Ľudí som vyzval obecným rozhlasom, aby išli pomáhať. Prišlo ich viac ako sto. Spolupatričnosť bola neskutočná. No ako postupne opadala, začali sa ozývať emócie, kritické hlasy. Starosta, tento má malý prietok vody popod mostík, tento má toto zle.“

Starosta poukázal na starý hriech, mostíky ponad potok k domom. Robili ich z takého materiálu, aký bol poruke. „Akú rúru kto získal, takú sotil do potoka. Dnes zisťujeme, že možno až 70 percent mostov v obci nespĺňa kritériá na storočnú vodu. Ale to sa nedá riešiť bez pomoci štátu a Povodia Váhu. Lebo tí ľudia na nové mosty nemajú.“
Obecný úrad zatiaľ vybral na dvoch kritických miestach rúru von z koryta.