Rozmýšľate, kam ísť na dovolenku alebo výlet na Liptove? Prinášame vám 12 tipov, ktoré v sebe kombinujú nielen turistiku, ale aj zaujímavosti, tipy na kúpanie a výlety pre rodiny s deťmi no aj rôzne netradične miesta.
LIPTOV MÁM RÁD
Herec Martin Nahálka
Na bicykli popod Západné Tatry

Martin Nahálka je Lipták do špiku kosti, narodil sa a vyrastal v Liptovskom Mikuláši. Teraz pôsobí v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Vždy, keď mu to pracovné povinnosti dovolia, vracia sa domov, na Liptov.
Jeho srdcovkou je rodinná chalupa v Konskej, dedinke pri Liptovskom Mikuláši.
„Máme ju od mojich šiestich rokov. Keby som mohol, žijem tam stále. Znamená pre mňa domov. Mám tam pokoj a dobrých ľudí okolo. Je mimo turistického ruchu, vyhovuje mi, že môžem kedykoľvek vybehnúť do prírody, do lesa, na huby,“ povedal známy herec.
Rád vysadne na bicykel. Prezradil i obľúbenú trasu. „Z Konskej vedie krásna cesta cez polia až k Žiarskej doline, milujem ju.“

OPLATÍ SA VIDIEŤ
Oblazy nemôžete obísť
Ak ste na Liptove, nemôžete obísť vodné mlyny v Kvačianskej doline. K mlynom sa dostanete troma cestami. Najdlhšia sa začína v Kvačanoch, zaberie asi hodinu príjemnou širokou cestou s miernym stúpaním. Aj keď tadiaľ v nie tak dávnej minulosti viedla cesta, ktorá spájala Oravu a Liptov, pre kočíky to nie je. Deti radšej dajte do nosiča. Cestu dopĺňajú dve pôsobivé vyhliadky nad kaňonom Kvačianky.
Druhá cesta vedie z Veľkého Borového. Je výrazne kratšia, no prudšia, zaberie približne 30 minút, ale vedie popri čarovných vodopádoch.
Tretia asi najjednoduchšia sa začína v Hutách, trvá tiež asi 30 minút.
Na Oblazoch sa prenesiete do minulosti. Partia dobrovoľníkov s mimoriadnym citom už roky zachraňuje a udržiava celý areál. Návštevníkov pustia aj dovnútra, do útrob stále fungujúceho mlyna, ktorý hučí silou vody. Oblazy sú mimoriadne.

PRE RODINY S DEŤMI
Jazda lesnou železničkou
Na Liptove je množstvo zaujímavých miest pre rodiny s deťmi. Ale možnosť užiť si jazdu v historickom vláčiku je na Liptove len krátko. V múzeu liptovskej dediny v Pribyline od júna jazdí lesná železnička.
Ide o úplne novo postavený úsek, po ktorom jazdia opravené mašiny zo zrušenej Čiernovážskej železnice. Tá prepravovala drevo a ľudí medzi Liptovským Hrádkom, osadami v oblasti Čierneho Váhu a Liptovskou Tepličkou. Železnica už neexistuje, no podarilo sa zachrániť pôvodný vozový park.