RUŽOMBEROK. Počiatočným úmyslom bolo átrium prestavať v modernom minimalistickom štýle. To by ale vzhľadom na množstvo technických zásahov nebolo vhodné. Priklonili sa teda k tradičnej forme.
O dva až tri roky by mala byť záhrada kompletná, pretože nie všetky rastliny sa dokážu hneď rozzelenať. Po zelenej stene sa bude ťahať brečtan, pavinič a klasický vinič. Rastliny zároveň poslúžia ako prírodná strecha. Okrem nich sa v záhrade nachádzajú aj tieňomilné rastliny, bylinky a letničky, vďaka ktorým záhrada hrá farbami. Čitáreň nie je len zelená, ale aj veselá.
Je určená všetkým, vášnivým čitateľom aj tým, ktorí si s knihami nerozumejú. Átrium sa dá využiť na stretnutie s priateľmi, oddych alebo účasť na podujatiach, ktoré knižnica pravidelne organizuje.
Návštevníci si čas môžu, samozrejme, skrátiť aj s knihami a časopismi. Niektoré si smú odniesť domov, ostatné prečítať na mieste. Ide najmä o encyklopédie a poéziu.
„Román by ste nestihli dočítať, ale s poéziou strávite príjemnú polhodinu a potom ju prenecháte niekomu inému,“ priblížila Katarína Gorná, ktorá je zodpovedá za kultúrno-výchovnú činnosť knižnice.
Do projektu knižnica zapojila aj malé firmy, s ktorými susedí. Kvetinárstvo im pomohlo s letničkami, Mestské lesy im darovali drevo.
„Sú to jednoduché veci, ale veľmi nám pomôžu. Keď každý prispeje jedným makom, je z toho parádny makový koláč,“ poznamenala s úsmevom riaditeľka Tatiana Babincová.
Na adresu hotového projektu sa prichádzajúci vyjadrujú pozitívne a pochvaľujú si ho. Sú radi, že sa s nevyužitým priestorom konečne niečo deje. Jeho renovácii pomohli aj oni. Knižnica získala finančné prostriedky z dvoch nadácii vo výške 6 300 eur.
Babincová s Gornou na záver dodali, že knižnú záhradu vymýšľali s knihovníčkami a každá priniesla množstvo nápadov.
„Spojili sme naše myšlienky a nadšenie do jednej žiadosti a projektu. Vysnívali sme si ho všetci spoločne. Možno aj preto sme mali úspech.“