Ľubochňan Vojtech Žihlavník bol hlavným hatiarom L. Mary od začiatku až do ukončenia jej výstavby, ďalších pätnásť rokov pracoval na poste hlavného technika priehrady. V odštepnom závode vodohospodárskeho podniku v Ružomberku pracuje dodnes ako vedúci strediska Liptov.
Bobrovník – V pracovnej atmosfére odbornej konferencie v hoteli Bobrovník pri Liptovskej Mare si slovenskí vodohospodári pripomenuli 30. výročie začatia prevádzky sústavy vodných diel Liptovská Mara – Bešeňová. Autori referátov z odštepných závodov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š.p. Banská Štiavnica, zo Slovenskej technickej univerzity Bratislava, Výskumného ústavu vodného hospodárstva Bratislava a z ďalších inštitúcií analyzovali historický význam jubilujúceho vodného diela v priehradnom staviteľstve Slovenska, jeho prínosy i špecifické vodohospodárske otázky. Za hlavný cieľ vodného diela označili zabezpečovanie úžitkovej vody pre potreby priemyslu a zavlažovania, znižovanie povodňových prietokov a škôd a riedenie odpadových vôd v záujme čistejšieho Váhu. Rovnako významná je podľa nich účasť vodného diela na prevádzke vážskych vodných elektrární i jeho rola v rekreačnej a športovej ponuke Slovenska.
„Hlavné ciele, ktoré vodné dielo pred troma desaťročiami dostalo do vienka, priehrada L. Mara i vyrovnávacia nádrž Bešeňová plnia bezozvyšku,“ konštatovali vodohospodári. S jeho generálnou opravou sa ani po troch desaťročiach neuvažuje, s postupnou rekonštrukciou objektov začal ružomberský závod SVP v roku 1990. „Vodné dielo je bezpečné a prevádzkyschopné,“ zdôraznil riaditeľ Povodia horného Váhu, odštepný závod Ružomberok, Róbert Hok. Pripomenul, že prvý zápis v manipulačnom denníku L. Mary má dátum 1. marec 1975, týmto dňom sa začala jej prevádzková história. Maximálnu prevádzkovú hladinu dosiahla 25. júla 1980. „Pred vodným dielom treba mať prirodzený rešpekt a primeranú profesionálnu úctu. História nás učí, že civilizácie, ktoré nedokázali budovať nové a udržiavať existujúce vodné zdroje, zanikli. Som pevne presvedčený, že nám to nehrozí,“ zakončil svoje vystúpenie R. Hok.
V rozhovore s novinármi hovoril aj o náprave krívd v prípadoch vyvlastnenia majetku obyvateľov zaplaveného územia bez náhrady. Vody L. Mary zaliali deväť obcí úplne a štyri čiastočne. Pamätníci pripomenuli, že k vysťahovaným občanom sa v Liptove pristupovalo oveľa citlivejšie a serióznejšie ako s Oravcami, ktorých rodné obce zaliali vody skôr postavenej Oravskej priehrady. Najväčšia spomedzi päťdesiatich priehrad na Slovensku má najnižší bod od dna Váhu v hĺbke 43 metrov. Nádrž L. Mary má objem takmer 362 mil. m3 vody, nádrž v Bešeňovej ďalších takmer 11 mil. m3. Stabilitu oboch hrádzí, z ktorých bešeňovská s dĺžkou 1343 metrov je najdlhšia na Slovensku, intenzitu priesakov a ďalšie technické a bezpečnostné parametre vodného diela sú pod stálou kontrolou a denne merané a vyhodnocované.
Autor: Text, foto: Hana Orlíková