DEMÄNOVSKÁ DOLINA. „Toto všetko postavili vysokoškoláci bez akejkoľvek mechanizácie. Mali len lopaty, čakany a ´pajsre´. To bolo ich pracovné náčinie. Kamene dobre uložili, zasadili do terénu, medzery boli minimálne, takže chodník je nezničiteľný,“ hovorí Karol Špánik z Liptovského Mikuláša o desiatkach kilometrov kvalitných turistických chodníkoch v najnavštevovanejšej oblasti Nízkych Tatier.
Stavali ich vysokoškoláci, chodníkmi zo skál prepojili sedlo Poľany s Chopkom, Chatou Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom. Postavili aj chodník k samotnému vrcholu Chopka. Na Slovensku nemá takáto rozsiahla sieť turistických chodníkov obdobu.
Vysokoškoláci nepracovali len v oblasti hrebeňa. Ďalšie chodníky viedli zo Širokej doliny, pohodlný chodník vyskladali aj z Priehyby na Chopok, mal dva kilometre a zničil sa pri výstavbe lanovky.
Chodník viedol aj zo Širokej doliny do sedla Javorie, ten sa zas zničil pri ťažbe kalamitného dreva. V niektorých častiach pristavili aj kamenné lavičky.
„Pred štyrmi rokmi som bol na hrebeni vo vetrovke Horskej záchrannej služby,“ spomína dnes 85-ročný Karol Špánik. V Demänovskej doline pôsobil v roku 1959 v Horskej službe Nízke Tatry sever, bol aj členom Telovýchovnej jednoty Jasná, ktorá bola tiež zaangažovaná do výstavby chodníkov.

„Česi sa ma tam pýtali, kedy sme tento chodník postavili. Je to neuveriteľné, je to miestami už 50 rokov a chodník stále slúži turistom.“
Nemožné ich presne spočítať
S výstavbou kvalitných turistických chodníkov začali vysokoškoláci v roku 1964, posledné chodníky stavali ešte v roku 1993, ku koncu pracovali už dole v doline na chodníku od jaskýň k Lúčkam.