PRIBYLINA. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline patrí medzi najnavštevovanejšie výletné ciele v regióne. V ostatnom období k tomu dopomohol aj obnovený úsek Považskej lesnej železnice.
Liptovskí múzejníci ale nechcú zaspať a ani nezaspia, pretože chystajú ďalšiu zaujímavosť, chodník, ktorý návštevníkov prevedie prírodou všetkými zmyslami.
Pribylinský skanzen sa nachádza v podhorskom prostredí, doslova v tatranskom lese. Práve prírodné prostredie využili na to, aby mohol návštevník les dýchať, počúvať ho, ohmatať si ho. Alebo ak chce, posedieť si v hniezde.
Nový náučný chodník priamo v lesnom prostredí nemá na Slovensku obdobu, pretože ho navrhli tak, aby si ho naplno užili aj telesne postihnutí, nepočujúci či slabozrakí.
„Keď sme pred štyrmi rokmi uvažovali, ako plnohodnotne využiť priestor lesa nad skanzenom pri Považskej lesnej železničke, hneď prvá myšlienka bola kyslíková zóna. Spolu s partnermi z Poľska, okrem iných aj Tatranského múzea v Zakopanom, sme boli úspešní v projekte Otvorené múzeá,“ povedal Martin Krupa, riaditeľ Liptovského múzea, pod ktoré spadá aj pribylinský skanzen.
Múzeum získalo z eurofondov približne 230-tisíc eur, desať percent ide zo štátneho rozpočtu, piatimi percentami sa na financovaní podieľal Žilinský samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom múzea.
Pohodlný chodník

Prírodný chodník je súčasťou skanzenu, ktorý reprezentuje tradičné formy bývania a života na Liptove. Aj les a jeho zákony do života Liptákov vždy patril.
Začína sa pri stanici obnovenej železničky a v prvej polovici vedie popri trati. Potom sa zahĺbi do lesa, jeho zákutí, príjemného tieňa. Zaberie 30 až 40 minút vychádzkovej chôdze. Samozrejme, záleží na tom, akým tempom človek kráča a ako dlho sa pri zastaveniach, ktorých nie je vôbec málo, aj zdrží.