RUŽOMBEROK. Ružomberská Ústredná vojenská nemocnici (ÚVN) patrí medzi červené a je určená na liečbu pacientov s ochorením COVID-19 z Liptova a Oravy. V prvej vlne pandémie ju využilo 13 pacientov, v druhej zatiaľ približne 50, sedem z nich zomrelo. Väčšina pacientov pochádzala z hornej Oravy.
V súčasnosti sa starajú o 33 pacientov z toho je päť na umelej pľúcnej ventilácii. „Veľký počet je z domova sociálnej starostlivosti z Trstenej,“ povedala prednostka kliniky infektológie Anna Lesňáková.
Dostali špičkové ventilátory
Zdravotníci aj pacienti dostali dnes darček v podobe moderného covidového pavilónu, ktorý zriadili v nevyužívaných priestoroch polikliniky. K dispozícii má 42 lôžok, z toho 13 aj s možnosťou napojenia pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu.

Otvorenia sa zúčastnil minister obrany Jaroslav Naď. „Pavilón pre hospitalizáciu pacientov s COVID-19 sa nám podarilo dokončiť v naozaj správnom čase. Počty potvrdených prípadov nákazy stúpajú nielen v spádovom regióne Liptov a Orava, ale na celom Slovensku. Aj toto je preto ďalší krok, ktorým chceme ako rezort prispieť k zvládnutiu situácie s pandémiou a zabezpečiť našim občanom naozaj kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť,“
Nemocnica získala od ministerstva zdravotníctva 18 špičkových pľúcnych ventilátorov, každý stál 30-tisíc eur. „Dokážu automaticky zabezpečovať svoju prevádzku podľa situácie a potrieb pacienta. Patria medzi svetovú špičku," vysvetlil Hamdy Hamdan, prednosta kliniky OAIM .
Obmedzujú operácie
Nový pavilón je iba jedným z miest, kde budú ružomberskí zdravotníci poskytovať pomoc pacientom s koronavírusom. Začiatkom budúceho týždňa sa do COVID-ového pavilónu dočasne presťahuje klinika infektológie, ktorú čaká kompletná rekonštrukcia.
Po jej ukončení sa klinika vráti späť do svojich priestorov, ale k dispozícii tam bude už dvojnásobný počet lôžok.
„Potom môžu pracovať obe pracoviská naraz, ale sme limitovaní personálom, pretože pacienti na umelej pľúcnej ventilácii sú nároční na lekársku starostlivosť,“ povedal riaditeľ nemocnice Vladimír Lengvarský.
Okrem toho nemocnica pripravuje ďalšiu reprofilizáciu lôžok na iných oddeleniach. „Pripravené je kožné oddelenie, interná a neurologická klinika aj chirurgické odbory na príjem covidových pacientov, ktorí budú vyžadovať špeciálnu zdravotnú starostlivosť,“ povedal Lengvarský.
„Obmedzujeme plánované operačné výkony. Znižujeme počet funkčných sál, tak, aby sa naši lekári z OAIM mohli venovať pacientom s covidom. Ukazuje sa, že rušenie infekčných a pľúcnych kliník sa vypomstilo, je ich málo a nie sú v dobrom stave. Naša nemocnica je teraz schopná prijať 140 pacientov na reprofilizovaných lôžkach.“

Celkové náklady na rekonštrukciu COVID-ového pavilónu predstavujú 1,3 milióna eur, pričom samotné prístrojové vybavenie v pavilóne stálo takmer 460-tisíc eur.
Od začiatku pandémie COVID-19 do polovice septembra investovala rezortná vojenská nemocnica v Ružomberku do rekonštrukcií budov, nákupu ochranných prostriedkov, liečiv a prístrojového a technického vybavenia takmer 3,4 milióna eur.
Až 600-tisíc eur venovali nemocnici na zakúpenie prístrojového vybavenia pre covidových pacientov spoločnosti ECO-INVESTMENT a MONDI. Prístrojové vybavenie, ktoré nemocnica zakúpila vďaka daru, je rozmiestnené na viacerých oddeleniach, ktoré poskytujú starostlivosť o pacientov s koronavírusom – oddelenie urgentného príjmu, centrálna JIS, dialýza či cievna chirurgia.
Dôvody vysvetlil Milan Fiľo.
„Naše spoločnosti investovali do boja proti koronavírusu niekoľko miliónov eur. Budeme ďalej pokračovať v podpore takýchto projektov a pomáhať tejto spoločnosti. Žijeme tu a títo ľudia si zaslúžia pomoc. Chcem sa poďakovať lekárom, sestričkám a personálu že v týchto ťažkých chvíľach pomáhajú tým, ktorí to potrebujú.“