
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vodný slalom je najúspešnejší olympijský šport na Liptove a na Slovensku vôbec. Liptovský Mikuláš ma dvoch olympijských víťazov Michala Martikána, Elenu Kaliskú a mnoho ďalších medailistov z majstrovstiev sveta či európskych majstrovstiev. Všetci odchovanci tohto úspešného vodného športu sú členovia domáceho Kanoe Tatra Klubu (KTK), ktorý nedávno oslávil už 60. výročie svojho vzniku.
Na čele KTK klubu je takmer 25 rokov Alexander Slafkovský st., ktorý bol zvolený aj na ďalšie štvorročné funkčné obdobie.
„Vodný slalom je mojou srdcovou záležitosťou a stále ma baví pomáhať mu v jeho budúcnosti. Nesmierne si vážim aj to, že opäť som dostal šancu ako predseda na ďalšie funkčné obdobie,“ bezprostredne po voľbe sa vyjadril staronový predseda klubu Slafkovský.
Klub od jeho založenia prešiel obrovský kus cesty, čo sa týka jeho vzrastu, ale aj takmer úplného zaniknutia.
Liptov mal ideálnu polohu s prírodnými vodnými tokmi
Začiatky vodáctva na Liptove siahajú do 30. rokov minulého storočia, keď si chlapci z Vrbice zostrojili svoje prvé plavidlo a plavili sa na ňom po rieke Váh. Prvé preteky na korýtkach boli v roku 1946 pod názvom Benátska noc v Liptovskom Mikuláši. Išli sa na mieste, kde až dodnes stojí lodenica klubu. Na tie časy si však môžu spomenúť už len pamätníci.
Liptov svojou polohou a prírodnými vodnými tokmi mal obrovský potenciál na rozvoj vodáctva ako takého. Jazdilo sa najmä na rieke Váh v okolí Liptovského Mikuláša, Podturne, Borovej Sihoti, sútoku riek Váh a Belá, na Belej v okolí Podbanského a ďalších vodách, ako sú Revúca či na Váhu vo Vlaškách.
Zakladateľmi vodáctva na Slovensku boli Juraj Cibák(otec Vlada Cibáka), jeho brat Ondrej Cibák, Viliam Benko, Kornel Šujanský, Ošvalda, Ján Kada, . Veľký podiel na vzniku vodného slalomu má aj Konštantín Čárský, ktorý vtedy viedol Slovenský zbor vodákov. Dôležitú úlohu pri zrode slalomu na Liptove zohralo aj postavenie lodenice v Liptovskom Hrádku v rokoch 1947 – 1949.
Tatranský slalom bol prvý
Prvé preteky vo vodnom slalome boli v Liptovskom Hrádku na sútoku riek Váhu a Belej 3. júla 1949 a niesli názov Tatranský slalom, ten sa na jar roku 2019 hrdil už 70. ročníkom bez prerušenia.
Mikulášski vodáci najprv pretekali pod názvom Krajský spolok turistov a lyžiarov KSTL (1949). O rok nato (1950 – 1952) pod názvom TJ Sokol Partizán Liptovský Mikuláš. V roku 1953 vznikol aj vodácky oddiel pod názvom Iskra, v ktorom boli aj