
PLOŠTÍN. V mestskej časti Liptovského Mikuláša v Ploštíne žije Milan Šuna, ktorý v januári budúceho roku oslávi okrúhle jubileum 90 rokov.
Legenda 60. a 70. rokov
Kto vlastne je Milan Šuna?
Dlhoročný skvelý športovec Milan Šuna je doslova zabudnutá legenda zo 60. – 70. rokov minulého storočia. Je niekoľko násobný majster ČSSR v sokolských a dukelských behoch brannej zdatnosti, čo sú letné (sokolské) a zimné (dukelské) vrcholné podujatia sezóny. Tieto preteky v dnešnej dobe predstavujú predchodcu biatlonu tak, ako ho poznáme vo svete aj dnes.
Samotné preteky v tej dobe pozostávali z behu na lyžiach, streľbe na porcelánové terčíky, hod granátom na cieľ, ktorý bol vo vzdialenosti 25 metrov, a posledná disciplína (len v tímovej súťaži hliadok) bol prenos zraneného. Šuna tvoril aj neporaziteľnú trojku v tímových súťažiach s liptovskými kolegami Sabakom (Važec) a Triznom (Smrečany).
Ich éra neporaziteľnosti na majstrovstvách ČSSR v tímových súťažiach trvala dlhých päť rokov. Neskoršie sa bežecké podujatia organizovali aj na najvyššej medzinárodnej scéne, akými boli majstrovstvá sveta, ktoré sa predovšetkým konali na území vtedajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a Poľskej ľudovej republiky (PĽR). Aj tu liptovskí bežci patrili k špičke. Za svoje vynikajúce výsledky a vzornú reprezentáciu vtedajšieho Československa dostali vyznamenanie „majstri športu.“
Nepríjemné spomienky na druhú svetovú vojnu
„Behával som takmer celý život. So súťažným behom som začal už v žiackych kategóriách ešte počas druhej svetovej vojny. Na toto ešte detské obdobie mám nesmierne ťažké spomienky. Pamätám si, ako sme sa s bratom hrali pred domom na dvore, keď tu zrazu spadla obďaleč mína a brata zasiahla črepina. Na mieste