LIPTOV. "Aspoň na chvíľu už musíme vypadnúť z domu," hovorí otec štvorčlennej rodiny, ktorú sme stretli na Podbanskom.
Na veľkom záchytnom parkovisku sme videli autá len s liptovskomikulášskymi evidenčnými číslami, bolo ich niekoľko desiatok. Cudzích bolo minimum, aj to len zo susedného popradského okresu. Stredisko nefungovalo, svahy boli plné ľudí.
V prevádzke bol miestny bufet. Stretli sme aj policajnú hliadku, ktorá len obkrúžila parkovisko a pokračovala ďalej.
Podbanské sa nachádza v tesnej blízkosti okresov Liptovský Mikuláš a Poprad, samotné stredisko je však ešte v Liptovskomikulášskom okrese, hranicou v tejto oblasti je rieka Belá.

Prísne protiepidemiologické nariadenia dávajú ľuďom zabrať, rodiny s deťmi vyrážajú počas prázdninových či slnečných dní do prírody, najčastejšie za snehom. V okresnom Liptovskom Mikuláši sneh zatiaľ nie je, ľudia z miest musia za snehom cestovať. V okrese je však množstvo miest s prírodným či umelým snehom, ľudia sa nekoncentrujú len na jednom mieste.
Liptáci trávia voľné chvíle s deťmi v stredisku Jasná v Demänovskej doline, Opalisko pri Závažnej Porube, Dolinky pri Žiari, cestujú na Čertovicu, Podbanské, kde je už slušná vrstva prírodného snehu.
Železné len pre ubytovaných, Dolinky v sobotu zavreli úplne
Sneh napadol aj na Železnom, lyžiarsky areál tam uzavreli aj pre sánkarov už 1. januára. V sobotu však museli úplne zatvoriť pre veľké množstvo ľudí stredisko Dolinky v obci Žiar. Nachádza sa blízko okresného Liptovského Mikuláša, stredisko má na svahoch umelý sneh, ktorý v meste chýba. Na parkovisku vídať autá len s domácimi evidenčnými číslami.
V pondelok 11. januára stredisko cez sociálnu sieť informovalo, že je zatvorené až do odvolania.
Upchaté parkoviská, či policajti odkláňajúci dopravu na Liptove zatiaľ nehrozia, pretože ľudia sa majú kde rozptýliť. Tým, že je v regióne viac miest na trávenie voľného času a vo vyšších polohách aj sneh, svahy nie sú tak preplnené a pri troche ohľaduplnosti sa môžu cudzí ľudia navzájom bez problémov vyhnúť.
Na svahoch bez rúšok
Čo nás prekvapilo, rúška či šatky malo na svahu len minimum ľudí. Podľa platnej vyhlášky je nosenie rúšok povinné aj vo vonkajšom prostredí. Platí však niekoľko výnimiek, nemusia ho napríklad mať deti do 6 rokov.
Na svahu počas sánkovačky je ale ťažko odhadnúť, kedy je povinné a kedy nie. Záleží od miesta, aktivity na svahu a vzdialenosti cudzích ľudí. Aj tu platí, že ľudia by mali byť v prvom rade obozretní a čo najviac chrániť seba aj ľudí v okolí.
Rodiny na svahoch postávajú, dohliadajú na deti. Rúško nie je povinné nosiť mimo zastavaných častí obcí a miest ak je vzdialenosť od cudzích osôb alebo osôb nežijúcich v spoločnej domácnosti viac ako päť metrov.
Vyhláška ďalej hovorí, že dýchacie cesty nemusia mať prekryté tí ľudia, ktorí športujú. Postávanie na snehu a sledovanie detí však nemožno označiť ako športovanie.
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že v prípade prechádzok v prírode v rámci okresu je treba vyberať menej frekventované miesta. "Rešpektujte, prosím, aktuálne platné opatrenia. Sú nastavené tak, aby znižovali mobilitu a stretávanie sa s ľuďmi," zdôrazňujú hygienici.
Pokuta za porušovanie protipandemických nariadení môže byť až 1659 eur a v blokovom konaní 1000 eur na mieste.
