DÚBRAVA. Na Liptove sa nachádza niekoľko chatových oblastí.
Začali vznikať ešte v 60. či 70. rokoch minulého storočia a viaceré z nich si podnes zachovali svoj pokojný ráz v tesnej blízkosti lesov, kde susedia na seba síce navzájom dohliadajú, ale nevyrušujú sa dotieravou blízkosťou.
Takéto oblasti ľudí lákajú, je tam pokoj a les doslova za oknom.
Nie všade sa dá stavať
Aj na internete možno nájsť veľa ponúk na predaj či prenájom pozemkov na Liptove. Lákajú na turistický región, tomu napasujú aj ceny za meter štvorcový. Čo často nepovedia, že na týchto pozemkoch nemožno stavať.
Mení sa aj chatová oblasť v Dúbravskej doline, ktorá je rozdelená do katastra troch obcí. Niektoré jej časti sú zastavané tak husto, že pripomínajú klasickú ulicu v dedine, nájdeme tu dokonca aj rampu. Chatová oblasť je veľká a najmä v zadnej časti, kde je momentálne asi 50 chát, sa veľmi nezmenila.
Umožnili výstavbu, úrady dali podmienky
Obec Dúbrava, do ktorej katastra patrí najväčšia časť chatovej oblasti, v roku 2014 spracovala územný plán, v ktorom zaviedla pre územie chatovej oblasti stavebnú uzáveru.
Je to síce oblasť s rekreačným využitím, ale bez možnosti ďalšej zástavby, respektíve ďalšieho zahusťovania. Obecné zastupiteľstvo s tým jednomyseľne súhlasilo. Pozemky tam patria Pozemkovému spoločenstvu urbariátu Lazisko.

V roku 2020 otvorila obec svoj územný plán opäť. Pozemkové spoločenstvo urbariátu Lazisko vtedy požiadalo o rozšírenie plochy na rekreáciu.
Obec vyhovela, vyčlenili novú, dosiaľ nedotknutú časť na rekreáciu. Územie sa nachádza tesne pri ceste vedúcej do Dúbravských baní.
V procese schvaľovania doplnkov v územnému plánu si štátne inštitúcie stanovili podmienky. Okresný úrad Žilina, odbor starostlivosti o životné prostredie, výstavbu rekreačných chát podmienil vypracovaním strategického dokumentu posúdenia vplyvov na životné prostredie.