Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky

V super-G skončila Vlhová v top 10

Na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v talianskom Cortina ďAmpezzo sa konečne ustálilo počasie a tak mohol šampionát pokračovať dnešným Super-G.

Petra Vlhová počas super-G na MS v zjazdovom lyžovaní 2021 v Cortina d'Ampezzo.Petra Vlhová počas super-G na MS v zjazdovom lyžovaní 2021 v Cortina d'Ampezzo.
Súvisiaci článok Bokami Západných Tatier prichádzajú s alternatívou pre všetkých Čítajte

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, CORTINA d'AMPEZZO. Švajčiarska zjazdárka Lara Gutová-Behramiová sa stala prvou majsterkou sveta v Cortine d'Ampezzo, keď vo štvrtok vyhrala super-G. Svoju šiestu medailu na šampionátoch prvýkrát previedla do zlatého lesku, keď o 34 stotín zdolala svoju krajanku Corinne Suterovú. Bronz získala Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,47 s), slovenská lyžiarka Petra Vlhová bola po 25 štartujúcich deviata (+0,90).

Preteky sa nezačali najlepšie pre ambiciózny domáci tím, jazde Marty Bassinovej chýbala iskra. Neskôr s deviatkou ďalšia talianska spolufavoritka Federica Brignoneová išla naopak príliš tvrdo a tak sa medzitým rozhodlo, že ani jedna z nich nepôjde na pódium. Najlepšiu jazdu v prvej desiatke predviedla Mikaela Shiffrinová. Američanka mala čisté oblúky, lenže dole sa po malom skoku dostala do záklonu, mimo línie a obhajkyňa titulu tak v cieľovom sklze stratila množstvo času.

Využili to Švajčiarky, najprv Suterová a hoci na medzičasoch jasne zaostávala, v záverečnom "zjazdovejšom" úseku sa dostala 13 stotín navrch. Jej krajanka Gutová-Behramiová išla so 7-kou v štýle svojich štyroch sezónnych super-G víťazstiev, no nie suverénne. V stredných fázach trate nasadzovala do "obrákových" oblúkov menej presne ako Shiffrinová a po 21-stotinovom úvodnom náskoku na ďalších medzičasoch za ňou zaostávala 23, resp. 36 stotín. Švajčiarska top-favoritka však vyťažila z chyby svojej súperky a do cieľa na ňu "urobila" 83 pozlátených stotín.

Češka Ester Ledecká sa pasovala s technickou traťou statočne aj napriek chybe už v druhej bránke a na pódiom jej chýbalo len 6 stotín. Lyže v hornej časti rozhodilo aj Michelle Gisinovej a Švajčiarka za medailovými métami zaostala vyše 40 desatiny. O stotinku to stačilo na výkon Petry Vlhovej, ktorá na trať vyšla hneď po nej. Slovenská lyžiarka síce neurobila väčšiu chybu, ale mala niekoľko drobných zaváhaní a v tiahlych zákrutách jej pri zmenách ťažiska chýbal esprit. Po jej jazde sa však už nič výrazné neudialo a 25-ročná Vlhová tak vo svojej šampionátovej premiére v super-G dobyla prvú desiatku, čo sa jej podarilo šiestykrát v deviatom individuálnom štarte. Celkovo to bol jej dvanásty superobrovský slalom vo svetovej špičke, na ZOH pred tromi rokmi skončila na 32. mieste, v seriáli Svetového pohára absolvovala 10 súťaží. Na svahu Olympia delle Tofane pretekala pvýkrát.

To 29-ročná štvrtková víťazka ešte za svojho dievčenského mena Gutová absolvovala v Cortine do januára 2018 až 25 súťažných jázd. Z toho tri víťazné a dva triumfy vybojovala práve v super-G. Teda v disciplíne, v ktorej získala 16 zo svojich 30 triumfov v pretekoch SP, vrátane štyroch v tejto zime. Najvyššie priečky sa jej však až do štvtka vyhýbali na vrcholných podujatiach. Zo šiestich predchádzajúcich medailí (jedna zo ZOH) boli dve v superobrovskom slalome a v Cortine si v ňom skompletizovala kovovú zbierku.

Súvisiaci článok Vrátila sa k behaniu a hltá kiláky v hore Čítajte  Súvisiaci článok Grigar odlieta za teplom, v príprave držal aj hokejku Čítajte

1. Nové číslo Historickej revue
  2. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
  3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
  4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
  5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
  6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
  7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
  8. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
  9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
  10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
  1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
  2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
  4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
  5. Nové číslo Historickej revue
  6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
  7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
  8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
  9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
  10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?

Bioodpad

Verejnoprospešné služby (VPS) mesta Liptovský Mikuláš prijali z domácností od začiatku tohto roka menej ako 200 kilogramov kuchynského odpadu.

7 h
Petru Vlhovú vľavo dokázala poraziť len Američanka Mikaela Shiffrinová

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila druhá v slalome Svetového pohára v Jasnej. V sobotňajšej súťaži nestačila iba na víťaznú Američanku Mikaelu Shiffrinovú, za ktorou zaostala o 34 stotín sekundy. Tretie miesto obsadila Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,52).

22 h
Petra chcela na domácom kopci v Jasnej veľmi vyhrať, napokon to bola druhá priečka.

22 h
Petra Vlhová v prvom kole slalomu.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla najlepší čas v prvom kole sobotného slalomu Svetového pohára. Po odjazdení úvodnej pätnástky viedla v Jasnej s náskokom 27 stotín sekundy pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, priebežne tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,40).