LIPTOV. Z pera renomovanej liptovskej etnologičky Ivety Zuskinovej vychádza ďalšie veľké dielo. Predstavuje rodinný život a zvyky, ktoré ľudia dôsledne dodržiavali počas roka. Ale nielen to, publikácia je dôvernou sondou do príbehov ľudí, ktorí svoj životný údel niesli bez reptania.
„Každým dňom sa nenávratne stráca časť ľudovej kultúry regiónu,“ hovorí etnologička a autorka knihy Liptov: Rodinné a kalendárne obyčaje Iveta Zuskinová.
„Zo života odchádzajú poslední pamätníci, nositelia vzácneho dedičstva generácií. Prostredníctvom tejto knihy by sme radi uchovali aspoň zlomok obrazu tradičného spôsobu života rodín pri najvýznamnejších životných udalostiach ich členov, výročných sviatkoch a obradoch v dobách minulých.“
Knihu autorka rozdelila na časti. Niet liptovskej dediny, ktorá by sa v knihe nenašla. Bohaté informácie dopĺňajú kvalitné dobové fotografie obrazov života ľudí a toho, ako dediny vyzerali v minulosti.
Nepotrebovali ani sudcov

Podstatnú časť knihy venovala autorka rodine, rodinnému životu, postaveniu každého člena domácnosti. Vyskladala ich zo skutočných a z pohľadu dnešného človeka možno i mrazivých príbehov ľudí. Aby dnešný čitateľ pochopil zvyklosti v bežnom živote človeka, musí najprv pochopiť, ako žil, aké hodnoty a pravidlá ho formovali.
Život rodín v minulosti bol naplnený prácou a rešpektom. „Od detstva ľudia vnímali vžitú hierarchiu uznávaných rodinných hodnôt a prijímali zaužívaný spôsob života.“
Kedysi bol podľa jej slov život obecnej komunity veľmi úzko spojený s rodinou, všetky dôležité a významné udalosti sa konali v jej kruhu. „Rodina a dedina formovali jednotlivca, usmerňovali ho, čo môže, čo nemôže, za čo bude potrestaný. Kedysi ľudia ani nepotrebovali sudcov, ak sa niekto previnil v očiach rodiny či dediny, čakalo ho verejné odsúdenie a takmer vždy musel zo spoločenstva odísť.“
Rodina v minulosti plnila veľmi významnú úlohu, o svojho člena sa postarala, pomohla mu v riešení vážnych životných situácií. Všetky dôležité rodinné problémy sa riešili doma pri stole.