LIPTOV. Život sa môže úplne obrátiť v priebehu niekoľkých sekúnd, minút. Sú to krátke okamihy, ktoré rozhodujú o tom, či človek prežije, ak dostane včas potrebnú zdravotnú pomoc.
Automatické defibrilátory, ktorých sieť sa na Slovensku rozrastá, môžu byť veľkou pomocou pri záchrane ľudského života. Dôležitá je ich dostupnosť.
Na začiatku roka sa mladá Mikulášanka vybrala s kamarátkami na výlet do Kvačianskej doliny. Boli neďaleko mlynov na Oblazoch. Náhle stratila vedomie a nemala základné životné funkcie.
Priateľky okamžite volali na tiesňovú linku 155 a za pomoci operátora začali mladú ženu oživovať. Na pomoc jej vyrazili aj horskí záchranári, no dolina sa nachádza ďalej od ich centrál v Žiarskej doline a Zuberci.
Kamarátky bežali na Oblazy vo viere, že sa tam nachádza automatický defibrilátor. Nebol tam, vtedy ešte nie. Napriek enormnej snahe sa mladú ženu zachrániť nepodarilo.
Janka pracovala v lyžiarskom stredisku Jasná, učila lyžovať deti v Klube alpského lyžovania Jasná a poznalo ju množstvo ľudí. Jej rodina vyzvala priateľov, aby nenosili na rozlúčku kvety, ale radšej prispeli na kúpu automatického externého defibrilátora (AED).

Zariadenie je zásadnou pomôckou či dokonca sprievodcom pri kardiopulmonálnej resuscitácii.
Jeho obsluha je jednoduchá, za pomoci operátora tiesňovej linky ju zvládne aj laik a možno ho prenášať. Rodina verí, že keby Janka dostala do srdca silný výboj z defibrilátora včas, všetko by mohlo byť inak.
Pôvodne plánovali jeden prístroj
Nedávno pribudli na Liptove dva defibrilátory, zakúpili ich z peňazí, ktoré poslali Jankiny priatelia a blízki.
Pôvodne chceli kúpiť aspoň jeden, no ich výzva sa stretla s veľkou podporou, peňazí prišlo viac, a tak mohli kúpiť dva prístroje.
Nachádzajú sa v Kvačianskej doline, priamo v mlynoch na Oblazoch.
Druhý je v Kolibe Gréta pri Liptovskej Mare, kam Janka rada chodievala a kde sa ich nešťastný výlet vtedy začal.