Aké máte skúsenosti s AED, vedia ich ľudia používať?
AED sú známe už roky vo vyspelých krajinách a pomaly sa začínajú udomácňovať aj u nás.
Tieto malé prístroje s obrovskou silou sú konštruované tak, aby mali čo najjednoduchšie ovládanie a vedel ich v prípade potreby použiť každý. Nemusí mať na to medicínske vzdelanie. Aj vďaka nim sa na Slovensku podarilo zachrániť ľudské životy.
Výhodou AED je aj to, že vydáva hlasové povely, záchranca sa tak nemusí obávať, že ho nebude vedieť použiť.

Navyše, pred každým použitím AED je potrebné zavolať na tiesňovú linku 155. To je dôležité. Znamená to, že ak sa ocitnete v situácii, keď nablízku skolabuje človek, nereaguje, nedýcha, v prvom rade musíte volať na tiesňovú linku 155 alebo 112 a postupovať podľa pokynov operátora.
Aj keď je ovládanie AED jednoduché, vždy treba volať. Nielen preto, aby operátor vyhľadal v registri najbližšie AED, a ak je skutočne dostupné na krátku vzdialenosť, vyzval vás, aby ste ho použili. Aj preto, aby v prípade nedostupnosti AED pomohol cez telefón pomôcť s poskytnutím prvej pomoci.
Do akého času je použitie AED ešte účinné?
Na to sa nedá jednoznačne odpovedať, pretože každý pacient je iný.
Všetko závisí od viacerých okolností a situácie, za akej dôjde k zastaveniu obehu. Závisí od veku a zdravotného stavu pacienta, ako dlho bol v bezvedomí. V zásade však platí, že ak pacientovi so zastavením srdca pomôžeme s AED do 3 – 5 minút, tak šanca na prežite sa zvyšuje až na 70 percent. Každou minútou nepodania pomoci však nádej na prežitie klesá.
Toto sú tvrdé dáta, ale zo skúsenosti vieme, že ľudské telo je nevyspytateľné a niekedy si myslíme, že je koniec a podarí sa malý zázrak. Preto je potrebné vždy pomôcť a urobiť pre záchranu maximum.
Vedia ľudia vo všeobecnosti poskytnúť prvú pomoc?
Prvú pomoc by mal vedieť poskytnúť naozaj každý. A je dobré absolvovať kvalitný a profesionálny kurz prvej pomoci, samozrejme, teraz je to pre pandémiu o niečo ťažšie.
Na druhej strane sa stretávame aj s prípadmi, keď absolvent kurzu pri podaní prvej pomoci naostro spanikári a nevie si spomenúť na správne úkony.
Operátor na tiesňovej linke 155 však vždy zachová chladnú hlavu a pomôže. Krok za krokom telefonicky inštruuje záchrancu, čo má presne urobiť. A ešte je dôležité spomenúť i to, že sa netreba báť pomôcť a pamätať na to, že na správne poskytnutie prvej pomoci nám stačia dve ruky.
Ako sa ľudia dozvedia, kde všade sa AED nachádzajú?

Ak je potrebné použiť AED, operátor z linky 155 vidí všetky prístroje, ktoré boli u nás zaregistrované, a použije najbližší, môže aj požiadať o pomoc dobrovoľných hasičov či mestských policajtov, ktorí ho majú k dispozícii.
V rámci osvety a edukácie o AED aj na našej stránke www.155.sk zverejňujeme adresy AED tých vlastníkov/držiteľov, ktorí nám dali na to súhlas.
A, samozrejme, treba mať otvorené oči. AED je vždy označený piktogramom – bielym srdcom s bleskom na zelenom podklade. Býva na verejných priestranstvách, obchodných centrách, letiskách či školách.
Máte v databáze viacero AED na Slovensku, používajú sa?
Áno, databáza AED aktuálne obsahuje 1596 kusov. Použitie je, samozrejme, viazané na oblasť, kde dôjde k zastaveniu obehu. Ak tam prístroj je, záchranca ho použije. V opačnom prípade nie je iná možnosť, len čakať na príchod záchranárov a s pomocou operátora na linke 155 vykonávať kardiopulmonálnu resuscitáciu.

Ako funguje prístroj
Keď človek potrebuje pre záchranu blízkeho AED a má ho niekde poruke, je vo veľkom strese. Jeho použitie je navrhnuté tak, že ho naozaj krok po kroku navádza k tomu, čo má robiť.
AED sa netreba báť. Tieto prístroje sú bezpečné a spoľahlivé. Toto je stručný popis postupu záchrany tak, ako by ho záchrancovi odkomunikoval aj prístroj, a to po slovensky alebo po česky.
- Nalepíte defibrilačné elektródy na odhalenú hruď ležiaceho pacienta, a prístroj urobí diagnostiku toho, čo sa deje so srdcom.
- Ak srdce fibriluje, teda nepracuje správne, AED vyšle elektrický výboj a srdce môže začne správne pracovať.
- Ak však AED po diagnostike zistí, že srdce nebije vôbec, vyzve vás, aby ste začali s kardiopulmonálnou resuscitáciou, teda mechanickým stláčaním hrudníka. Zároveň bude pomáhať operátor z linky 155 a počítať s vami v presnom rytme, teda frekvencii 100 až 120 stlačení za minútu a v správnej hĺbke – 5 až 6 centimetrov.
- Zhrnuté a podčiarknuté, sám prístroj určuje, či bude potrebný výboj alebo nie. Nie záchranca.
- V podstate neexistujú chyby, ktorých sa môže záchranca dopustiť. Jedinou chybou tak môže byť nepoužiť AED, ak je nablízku, alebo nezačať s oživovaním, ak je to potrebné.
