Liptovský Hrádok - Jeden z návštevníkov výstižne poznamenal, že sa cíti ako Guliver v Lilipute. Nuž takých Guliverov tam bolo viac. Všetci prišli na 11. ročník Najada cupu alias Veľkej ceny mesta Liptovský Hrádok, krajskej a celoslovenskej súťaže v modelárstve. „Prihlásilo sa 150 modelov“ povedal nám nadšený organizátor všetkých jedenástich ročníkov Peter Laboš. „Je to potešiteľné, lebo na Slovensku sa modelárstvo začalo rozvíjať v 60. – 70. rokoch a doteraz nemáme veľkého výrobcu modelov. Vzácnou výnimkou je firma IR Hobby pre plastové modely bojovej techniky v Liptovskom Mikuláši. Naši modelári používajú materiály z Nemecka, Česka, USA a Talianska. Cena vystavených modelov sa pohybuje od tisíc do päťtisíc korún. Nezanedbateľné sú hodiny práce, náročnosť, ktorá je pri papierových modeloch ešte niekoľkonásobne vyššia. Ale nadšencov to neodradí.“ Jeho slová potvrdila účasť modelárov z rôznych kútov Slovenska.
Bolo ľahšie pozerať, ako rozhodovať
Aj riaditeľ súťaže Jaroslav Hus bol spokojný: „Deti majú možnosť vidieť modely dospelých, silná konkurencia ich motivuje a podporí zdravú súťaživosť.“ O to ťažšie to mala komisia. Športový komisár Ivan Palenčár síce ocenil dvojnásobne vyšší počet prezentovaných modelov oproti minulým ročníkom, ale musel pripustiť veľkú náročnosť rozhodovania bodovým systémom, ktorý zachytával najmenšie detaily. Ľahšie bolo len tak obdivovať, aj keď 11-ročný Lukáš sa vyznal detsky úprimne: „Ja neviem, na čo skôr pozerať. “
V centre záujmu
Veľká Catalina – americký hydroplán z II. svetovej vojny, ktorý vedel skvele vypátrať japonské lode. Od prvých chvíľ sa páčil všetkým a zvíťazil. 30-ročný Martin Jursa z Malaciek s ním získal nielen pohár, ale aj Veľkú cenu mesta Liptovský Hrádok: Profesiou letecký mechanik sa modelárstvu venuje od základnej školy a je úspešný nielen doma, ale aj v zahraničí. Medzi modelmi nechýbal Grumman, Warhawky, Nakajima od Pearl Harboru, Albatros, Messerschmity, Kittyhawky, Aircobra, a Avia, Mustangy a Dakoty. Trinásťročný Martin Vošček zo Svitu zvíťazil so svojim P 51 Mustangom a veľmi skromne poznamenal, že mu venoval pol roka. Naozaj obdivuhodná trpezlivosť chlapca.
Modely bojovej techniky reprezentovali zväčša obdobie druhej svetovej vojny. Zvíťazil ľahký britský tank Cromwell. Ťažký bol súboj papierových modelov, upútaval najmä nádherný krížnik Belfast. Diorámy zachytávali širokú škálu bojových situácií, ale pre oživenie nechýbala ani celkom vtipná s príznačným názvom Humus septikus problemus. Víťaz Tomáš Pavlík z Popradu predstavil letnú diorámu z boja o Normandiu, na ktorej pracoval trištvrte roka. Potešiteľné je, že aj naši domáci sa umiestnili na prvých troch miestach v rámci svojich kategórií: z Liptovského Hrádku Roman Šulc, Martin Besta a Dominik Devečka, z Liptovského Mikuláša Tomáš Kordek.