Okolo roku 1600 patrila Dúbrava k stredne veľkým dedinám, o baníctve sa však do tejto doby nikde nenachádza žiadna zmienka.
Z obecnej kroniky sa dozvedáme, že v 2. polovici 19. storočia zdedila tamojšie banské polia istá veľkostatkárka z rodiny Jóbovej z Prosieka. Začiatkom 20. storočia práce v dúbravských baniach majitelia zastavili a baníci odchádzali za robotou do cudziny, hlavne do Francúzska a Belgicka. Po roku 1918 väčšinu obyvateľov tvorili baníci, ktorí pracovali v Handlovej. Ťažba potom začala ožívať až pred II. svetovou vojnou, keď začal rásť záujem o antimón.
Po roku 1945 nastal všestranný rozvoj obce. Obyvatelia pracovali v rudných baniach, v poľnohospodárstve, a v priemyselných závodoch v Liptovskom Mikuláši.
poľnohospodárstve a v priemyselných závodoch v Liptovskom Mikuláši. Po roku 1989, tak ako v celej našej republike, sa banícka činnosť dostala do úzadia aj v Dúbrave. Dochádza však k rozvoju drobného podnikania, v ktorom našlo veľa obyvateľov pracovné príležitosti.
Za pomoc a asistenciu pri tvorbe textu a výbere fotografií ďakujeme Kataríne Kasanickej z obecného úradu v Dúbrave.
Vo vydaní 22. júna vychádza obec Žiar.
OBCE, KTORÉ BY RADI UKÁZALI, AKO ŽILI V MINULOSTI, kontaktuje našu redakciu MY Liptovské noviny na lubica.stancikova@petitpress.sk.

