LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Liptovská Mara kráča cestou Demänovskej Doliny. Tvrdia to liptovskí aktivisti, ktorí poukazujú na živelnú výstavbu na jej brehoch.
„Veď to je tu katastrofa, ryby chodíme chytať pod maringotky,“ povedali nám dlhoroční rybári, ktorí pobrežie poznajú, a na to, čo sa tam deje, sa pozerajú s hrôzou.
„Jeden z majiteľov kopal rovno cez starý ráztocký cintorín,“ vravia rybári. „A tie skaly, čo tu navozili, boli brať kdesi z Vysokých Tatier.“
Pobrežie je ako štvorčekový papier
Pohľad na katastrálnu mapu severného pobrežia Liptovskej Mary pripomína hracie pole. Poľnohospodárska pôda či ochranné lesy sú rozparcelované na stovky drobných súkromných pozemkov.
Rybári a bežní ľudia, ale aj samotní vodohospodári nemajú šancu na voľný prístup k vodnej ploche.
Roman Běhal je aktivista z občianskeho združenia Lipa a člen stráže prírody. Zmeny v pobrežnom páse a príkrych svahoch si všimol náhodou.
Lesy, ktoré poznal a ktoré chodil s dobrovoľníkmi čistiť od odpadkov, boli redšie a niekde už neboli vôbec. V zemi našiel už len spílené pne. Okamžite kontaktoval Správu Tatranského národného parku, vodohospodárov.
Lukratívna poloha
Realitné kancelárie a developeri lákajú nielen na výhľady na Nízke Tatry, ale aj žblnkot vĺn Liptovskej Mary. Čo na tom, že na pobreží sa rekreačné chaty ani mobilné domy stavať nemôžu, nedovoľuje to územný plán.

Aktivisti hovoria o anarchii a arogancii na Liptovskej Mare. Výstavbe chýbajú akékoľvek pravidlá, vyrastajú oplotené rezorty s chalupami, jeden vedľa druhého. Majitelia pozemkov rúbu stromy, ktoré majú spevňovať svahy, robia terénne úpravy, oplocujú pozemky bez akýchkoľvek súhlasov.
Chyba sa podľa aktivistov stala hneď na začiatku, keď štát dovolil, aby ochran-ný les okolo Liptovskej Mary prešiel za zvláštnych okolností do súkromných rúk.
Obrátili sa na vládu Slovenskej republiky a ministerstvá a žiadajú, aby štát napravil, čo pokazil a pozemky získal späť.
V článku sa dočítate:
- Pobrežie vlastnia aj politici
- Ako sa ochranný les dostal do súkromných rúk
- Je vôbec možné stavať pri Liptovskej Mare?
- Ako sa vôbec mohlo stať, že kataster dovolil rozdrobenie lesnej pôdy na malé parcielky?
- Treba na mobilný dom povolenie?
Pozemky vymenili lesy so súhlasom ministerstva
Liptovská Mara sa stavala kvôli protipovodňovej ochrane, nie pre rekreáciu a dodnes jej chýba infraštruktúra, obyčajný chodník alebo korzo po pobreží.