LIPTOV. S rozpätím krídel do 2,4 metra je orliak morský impozantný kráľ oblohy, veď je najväčším hniezdiacim dravcom na Slovensku. Na južnom Slovensku hniezdil už od roku 1964, v minulosti dvakrát aj na Oravskej priehrade.

„Neskôr pre priame prenasledovanie človekom z nášho územia na dlhé obdobie ako hniezdič vymizol. Opätovné hniezdenie dvoch párov orliakov bolo zistené až v roku 1997 pri Dunaji. Od tohto obdobia počet hniezdnych párov pomaly narastá, najmä na juhozápadnom a východnom Slovensku. Na severe krajiny zahniezdil
jeden pár pri Oravskej priehrade v roku 2010, v Turčianskej kotline jeden pár o 10 rokov neskôr,“ informovala Správa Tatranského národného parku (TANAP).
Hniezdo strážia
Hoci orliaka morského viackrát pozorovali na Liptovskej Mare, jeho hniezdenie nikdy nezaznamenali.
Petrovi Vrlíkovi z TANAP-u sa konečne po mnohých dňoch a stovkách hodín strávených v teréne v marci tohto roku podarilo zamerať dva dospelé orliaky zalietajúce do porastu aj s materiálom na hniezdo.
„Samotné hniezdo sa podarilo dohľadať na mohutnom ihličnane a odvtedy pracovníci Správy TANAP-u lokalitu systematicky strážia až do dnešných dní. Orliaky morské majú najčastejšie dve mláďatá, avšak na našom hniezde bolo počas krúžkovania len jedno mláďatko, ktoré sa vyliahlo koncom apríla.“
To, že tento pár má len jedného potomka, pripisujú tatranskí ochranári pomerne mladému veku samice. Ten sa podľa ich slov dá rozpoznať podľa sfarbenia chvostových pier. Ďalšou príčinou môže byť aj skutočnosť, že ide o prvé hniezdenie tohto páru.
Obľubujú blízkosť vodných plôch

„Orliaky sa živia v letnom období hlavne rybami, v menšej miere menšími cicavcami. V zime nepohrdnú ani uhynutými živočíchmi či poranenými rybami z hladiny vodných nádrží, čím bezpochyby plnia sanitárnu funkciu v prírode. Pomerne často odoberajú ryby veľkým čajkám aj iným vodným vtákom, ide o takzvaný kleptoparazitizmus.“
Orliaky sú v súčasnosti ohrozené najmä vykladaním otrávených návnad v poľnohospodárskej krajine. Ide taktiež o veľmi citlivý druh na vyrušovanie počas hniezdenia. Intenzívna lesohospodárska činnosť a zvýšená koncentrácia ľudí súvisiaca so športovo-rekreačnými aktivitami a rozsiahlymi výrubmi súvisiacimi s výstavbou rekreačných objektov v blízkom okolí, by mohla spôsobiť zánik mnohých hniezdisk.