Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Ako sme žili: Veselo bývalo v Žiari pri legendárnych rozlúčkach so snehom

Prečítajte si, ako a čím žila známa obec Žiar v časoch Československa.

10. mája 1986. Rozlúčka so snehom.10. mája 1986. Rozlúčka so snehom. (Zdroj: Archív obce Žiar)

ŽIAR. Názov obce sa odvodzuje od slov žiar, žiara. Miesto, kde leží Žiar, bolo zalesnené. Najprv sa musel lesný porast vypáliť – vyžiariť, potom vyklčovať, aby sa získala pôda na obrábanie a neskôr i na založenie sídla. Podľa zápisu v Pamätnej knihe obce Žiar nájdeme zapísaný i druhý výklad vzniku obce. Podľa ústnej tradície v dávnych dobách vraj na miestach dediny spaľovali zomretých ľudí.

Ohne svietili, žiarili, preto toto miesto nazvali ľudia Žiare, od neho postupne Žiar.
Prvýkrát bola pomenovaná samostatná dedina Žiar v dokumente z 8. októbra 1349. Dedina pravdepodobne existovala i pred spomínaným rokom, založili ju poddaní zo Smrečian, pozemky boli vo vlastníctve rodu Smrečániovcov.

Žiarania majú prezývku „vlčiari“. Prečo práve táto? Musíme načrieť do 16. – 17. storočia. V 16.st. mali obyvatelia Liptova starosti s premnoženými dravcami ‒ vlkmi, medveďmi a rysmi. V rokoch 1621 – 54 sa vlci veľmi rozmnožili, neprepadávali len stáda oviec a jalovíc, ale napadli i ľudí, 16 ľudí im v spomínaných rokoch padlo za obeť. Liptovské obce si volali na pomoc „vlčiarov“ zo Žiaru, kde bola tradícia chytania vlkov do sietí.

Za uloveného vlka dostávali 8 zlatých zo stoličnej pokladnice. Z takýchto peňazí si postavili prvú murovanú zvonicu a kúpili i 3 zvony z Nadlaku. Z peňazí sa na jar konala pre celú obec „vlčiarska“ zábava, pilo sa na nej „vlčnô“. Motív lapania vlka je i na súčasnom erbe obce, prezývka „vlčiari“ sa prenáša z pokolenia na

Súvisiaci článok Keď Žiarsku chatu otvárali, nemala u nás konkurenciu Čítajte 

pokolenie. Ústna tradícia zachovala záznamy o lapačke vlkov.

S postavením prvej školy (1908) a s príchodom prvého učiteľa Kornela Rapoša ( pôsobil v rokoch 1908 ‒ 29) i jeho nasledovníka učiteľa Hubku (1930 ‒ 1971) a s postavením druhej školy (1935 ‒ 38) prišlo i vzdelávanie, zakladanie spolkov (čitateľský, abstinentský, Roľnícka beseda, Jednota evanjelických žien na Slovensku, Miestna jednota slovenského roľníckeho dorastu, Pasienkové spoločenstvo, Strojné družstvo, Združenie evanjelickej mládeže, TJ Sokol, Dobrovoľný hasičský zbor, urbársky spolok, úverové družstvo, potravné družstvo, Jednotný zväz roľníkov, Zväz vojakov SNP, miestna osvetová rada). Všetky spolky vo februári 1949 boli rozpustené a začalo sa s centrálnym organizovaním spolkového života. Od roku 1957 Miestna skupina Československého Červeného kríža, DHZ , od roku 1960 spoločná TJ Družba, mládež bola organizovaná v SSM (vtedy Slovenský sväz mládeže,) ČSM, SZM, Stret-e = Stretnutie stredoškolskej a učňovskej mládeže, vo Zväze mladých, v Základnom kolektíve zväzu mladých na Slovensku, kultúrny život zastrešovala Osvetová beseda. V obci bol kultúrny dom, obchod, pobočka sporiteľne, knižnica, učiteľ viedol obyvateľov k výsadbe stromov a starostlivosti o ne, organizoval vzdelávacie kurzy, výlety.

Súvisiaci článok Storočná lavína v Žiarskej doline spôsobila veľké škody, zmenila jej podobu Čítajte 

Spoločensko-kultúrno-športový život Žiarčanov bol veľmi bohatý. V obci sa našlo okrem učiteľov i množstvo zanietených občanov, ktorí svoj voľný čas venovali obci, a práve preto majú jej súčasní obyvatelia na čo nadviazať. Starší vedeli, že treba pracovať s mladými ľuďmi, aby sa v tradícii pokračovalo. A tí, ktorí pre obec pracovali, mali úctu ostatných. Družne sa žilo, spoločne sa trávil voľný čas, navzájom si ľudia pomáhali a pre svoju obec sa snažili urobiť maximum. V obci nebol kostol ani krčma. Duchovný život zabezpečovali kostoly v susednej obci ‒ Smrečanoch.

Šport v Žiari

Futbal
29. júna 1933 bol založený prvý futbalový klub „Roľnícky dorast Žiar“, neskôr bol premenovaný
na „FC Vlčiar“. Hrávali sa priateľské zápasy s dedinami v rámci Liptova. 2. svetová vojna prerušila činnosť klubu. Po vzniku spoločnej TJ Smrečany – Žiar v roku 1960 vstúpil futbal do novej éry a zotrval do súčasnosti. I keď sa hrával na nerovnom teréne v Sihoti v Žiari, i keď naše futbalové ihrisko bolo v Liptove raritou kvôli šikmému sklonu, nechýbali chuť, zápal, radosť z hry s loptou a hrdosť z reprezentácie klubu a obce. Futbal v nedeľné popoludnie bol sviatkom pre všetkých, chodili sa naň pozrieť nielen skalní fanúšikovia, ale zastavili sa aj rodiny, ktoré sa vydali na prechádzku k neďalekým minerálnym prameňom.

Volejbal
Volejbal sa hrával už v 50-tych rokoch 20. st. V kronike nájdeme zápis z 26. júla 1953, kedy miestna pobočka Sokola usporiadala u nás turnaj s účasťou 4 družstiev – Iskra L.Mikuláš I. a II. družstvo, Lipt. Mara a Žiar. Najväčšie úspechy žal klub pod hlavičkou TJ Smrečany – Žiar v 70-tych a 80-tych rokoch, kedy sa umiestňoval na prvých troch miestach v rámci kraja a raz bol i víťazom krajských majstrovstiev. Skončil v 90-tych rokoch, kedy sa volejbal presťahoval do hál. V pamäti však stále zostávajú známe turnaje, ktoré usporiadal klub na trávnatých ihriskách v hore v Sihoti, neskôr i na antuke „za bujačiencom“, ako domáci niekedy dávno nazývali volejbalové ihrisko pri garáži SAD.

Turistika
Poloha obce ‒ dedina pod kopcami Západných Tatier ‒ predurčovala rozvoj turistiky. Ľudí odjakživa lákalo preskúmať okolité lesy, vyšliapať na bližšie i vzdialenejšie kopce a pozrieť sa na svoju obec i z 2000 m výšok. Už mládež z Miestnej jednoty slovenského roľníckeho dorastu v 30-tych rokoch organizovala výlety do Žiarskej doliny. K rozvoju turizmu prispela i turistická chata, ktorú dal postaviť Klub československých turistov v Žiarskej doline. Bola otvorená 1. júla 1939.

V 70-tych rokoch sa začalo s organizovaným výstupom na Plačlivô a Ostrý Roháč.

Lyžovanie
Poriadne zimy s dostatočnou snehovou pokrývkou boli ideálnymi podmienkami pre rozvoj lyžovania. Lyžovali malí i tí skôr narodení. V januári 1953 pod hlavičkou Sokola boli lyžiarske preteky v behu pre mládež.

Od roku 1952 organizovala Stavoindustria v L.Mikuláši v spolupráci s miestnymi nadšencami preteky v obrovskom slalome o Veľkú cenu Liptovských hôľ - Zlatú lyžu v Žiarskej doline. Neskôr sa tieto preteky organizovali pod názvom Cena Západných Tatier a od roku 1963 sa k nim pridal Memoriál Vladimíra Moravčíka, ktorý patril k prvým organizátorom pretekov v obrovskom slalome.

Lyžovaniu v Žiarskej doline pomohli i 2 lyžiarske vleky. V roku 1971 vládny výbor pre cestovný ruch SR rozdelil 50 vlekov VL 200 pre členov Združenia lanoviek a vlekov, jeden bol pridelený i TJ Družba Smrečany- Žiar. Druhý lyžiarsky vlek vďaka dobrým vzťahom Jána Dzurošku so zástupcami TJ Roháče – Zuberec bol presunutý z ich oblasti do Žiarskej doliny. Lyžiarske vleky boli postavené pod Prostredným grúňom v lokalite Terasa, na výrobu elektrickej energie slúžil stabilný naftový agregát umiestnený v suteréne objektu HS (Horskej služby) nad Žiarskou chatou. Vleky boli uvedené do prevádzky po kolaudácii v zime 1972. (Prevádzka bola ukončená v roku 1996.)

Z radov domácich lyžiarov vyšli lyžiarske osobnosti v bežeckom lyžovaní: Jozef Klamár, člen reprezentačného družstva Československa 1963 – 66, účastník Majstrovstiev sveta v Zakopanom 1966; Miroslav Matejka, úspešný účastník Majstrovstiev ČSSR, úspešný účastník lyžiarskych pretekov Biela stopa SNP, v 80-tych rokoch tréner bežeckého lyžovania; Eva Labašková – Šingliarová, 1970 – účastníčka Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní (Vysoké Tatry), 1971 – víťazka I. ligy v bežeckom lyžovaní za klub TESLA Liptovský Hrádok, 3. miesto na Majstrovstvách ČSSR v bežeckom lyžovaní, 1978 – 1. miesto - Biela stopa SNP, niekoľkonásobná majsterka Slovenska.

Rozlúčky so snehom
Veselo bývalo v doline pri rozlúčkach s poslednou snehovou pokrývkou. Nechýbala dobrá nálada, rôzne masky, občerstvenie i veselá domáca kapela. A keď sa vydarilo i počasie, milovníci lyžovania i hôr si prišli na svoje.

Za pomoc a asistenciu pri tvorbe textu a výbere fotografií ďakujeme Oľge Bradlovej zo Žiaru.

OBCE, KTORÉ BY RADI UKÁZALI, AKO ŽILI V MINULOSTI, kontaktuje našu redakciu MY Liptovské noviny na lubica.stancikova@petitpress.sk.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 2. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 3. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 4. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 5. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 6. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 7. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 929
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 372
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 910
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 343
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 604
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 819
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 496
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 959

Blogy SME

 1. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 2. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 3. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 4. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 5. Michaela Jónová: Zatiaľ beží čas
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu
 7. Rastislav Puchala: Bábuška a čierny kocúr
 8. Liga za duševné zdravie SR, n.o.: Ako sa zo smútku, depresie a úzkosti stal online trend
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 109 848
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 944
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 773
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 7 927
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 382
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 207
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 125
 8. Ján Valchár: Ako Rusko na kozmonautov nemalo, ale flotilu lietadlových lodí budovať chcelo 2 973
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Švošov, ilustračná foto.

Všetci traja účastníci 6. ligy z Liptova si pripísali v prvom kole novej sezóny víťazstvá.


Ján Svrček 2 h
Závažná Poruba v modrom sa v prvom kole ukázala v dobrom svetle.

Futbalisti zo Závažnej Poruby skončili v minulej sezóne v 4. lige poslední. Ale v tej novej, 5. lige, chcú ísť vyššie a za svojím cieľom si idú od prvého kola, v ktorom vyhrali vysoko a svojho súpera deklasovali 4:0.


5 h

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


5 h
Omladnutý káder L. Hrádku v zelenom.

V 4. lige, majstrovstvo regiónu sa mali predstaviť v prvom kole všetky tri liptovské celky. Napokon svoj zápas odohrali len futbalisti z Liptovského Hrádku, aj to v oklieštenej zostave a bez trénera.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na konkurz do Markízy ju dotlačili rodičia.


2. aug

Takmer 90 km dlhá cyklotrasa vedie horským prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu.


23 h

Mesto v odvolaní spochybnilo výpoveď svedka.


9 h

IV. LIGA: Vráble doma vyšli naprázdno. Gabčíkovo prehralo po dlhej sérii.


a 1 ďalší 23 h

Blogy SME

 1. Ingrid Tkáčiková: VšZP rodičom pre dieťa ,,naškrabká“ 30 eur ročne na strojček na zuby
 2. Tupou Ceruzou: Pohodoví fašisti
 3. Věra Tepličková: Sestry v akcii alebo Keď už blázinec, tak ako u nás v školstve
 4. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 5. Michaela Jónová: Zatiaľ beží čas
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu
 7. Rastislav Puchala: Bábuška a čierny kocúr
 8. Liga za duševné zdravie SR, n.o.: Ako sa zo smútku, depresie a úzkosti stal online trend
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 109 848
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 944
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 773
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 7 927
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 382
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 207
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 125
 8. Ján Valchár: Ako Rusko na kozmonautov nemalo, ale flotilu lietadlových lodí budovať chcelo 2 973
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu