MARTINČEK. Majstri počas elektrifikácie kostola prizvali reštaurátorov z Levoče, ktorí postupne odkryli fresky, dedičstvo spred niekoľkých storočí.

Nie sú jediné, čím dokáže Kostol sv. Martina osloviť. Templárske kríže, kostoly a pustovne v okolí, bronzové meče či ryhy od mečov na vonkajšej strane kostola. To všetko sú znaky, ktoré nasvedčujú, že Kostol sv. Martina v Martinčekuhttps://myliptov.sme.sk/c/22678508/kostol-v-okolicnom-objavili-500-rocne-fresky-aj-listiny-zamurovane-do-steny.html bol spätý práve s templármi. Teóriu dodnes nepotvrdili ani nevyvrátili a miesto tak zostáva opradené legendami.
Jedna z nich hovorí o tom, ako templári videli ísť popod vrch Mních kupcov, ktorých prepadli lúpežníci. Neváhali a pustili sa do boja. O život údajne prišiel Gottfried, jeden z vtedajších hlavných predstaviteľov Rádu templárov, a pochovali ho v Ludrovej. Iná zas tvrdí, že niekde v okolí sa nachádza podzemná chodba s ukrytým templárskym pokladom.
„Myslím si, že legenda by nevznikla len tak, bez ničoho,“ hovorí Monika Brtková, ktorá nás kostolom sprevádza a oboznamuje s jeho históriou.
Smaragd na stenách
Ranogotický kostol pochádza z druhej polovice 13. storočia a pôvodne slúžil pre obce Likavka a Lisková. Martinček vznikol ako malá osada roľníkov až o niekoľko storočí neskôr. Dnešná podoba kostola nie je totožná s pôvodnou – spočiatku tu stáli len presbytérium a hlavná loď. Neskôr pristavili vežu a sakristiu.
Dovnútra vchádzame južnou stranou cez masívne dvere s pôvodným mechanizmom zamykania, staré asi dvesto rokov.

Návštevníka pri vstupe ako prvé zaujmú fresky namaľované na stenách. Vtedajší majstri na ne použili tri farby, červenú, žltú a zelené, smaragdové odtiene. Práve smaragdová je spomedzi nich najvzácnejšia, vznikla totiž rozdrvením drahokamov. Brtková upozorňuje, že sa vyskytuje iba v niekoľkých kostoloch.