PODBANSKÉ. Volali ju, a niektorí stále aj volajú, Hercegova cesta. Podľa predsedu Jednotného roľníckeho družstva Nový Liptov Jozefa Hercega, ktorý odvážnu stavbu realizoval. Oficiálne sa cesta z Podbanského na Štrbské Pleso volala Tatranská cesta mládeže a bola posledným úsekom Cesty slobody popod Vysoké Tatry.
Cieľom výstavby cesty, posledného úseku pod Tatrami, bolo spojiť západnú časť Vysokých Tatier so Štrbským Plesom a napojiť Podbanské na podtatranskú cestnú sieť. Návštevníci Štrbského Plesa, ktorí cestovali zo západného Slovenska a Čiech, prichádzali okľukou cez Štrbu alebo Poprad, čo ich cestu predlžovalo.

Pôvodne viedla cesta do Tatier zo západu cez Vavrišovo, Pribylinu, no končila sa na Podbanskom. Ďalej pokračovala len cestička skôr pre turistov a vozy. Úsek z Podbanského sa koncom 50. rokov staval úplne nanovo. Nebolo to jednoduché, zhruba 15-kilometrový úsek z Podbanského viedol náročným terénom tatranských morén, bagrovanie veľmi sťažovali obrovské žulové balvany.
Cesta sa začínala pred Vavrišovom, nová trasa dedinu obišla, odklonila dopravu z jej stredu, rovnako to bolo aj v prípade Pribyliny. Na Podbanské kopírovala starú cestu a z osady vyššie, na Štrbské Pleso, ju naprojektovali úplne nedotknutou krajinou.
Prvé zámery boli ešte v 19. storočí
Na cestu čakali návštevníci Tatier, ale aj domáci neuveriteľných 80 rokov. Na potrebu výstavby cesty upozorňovala Liptovská župa už od roku 1889.
Dokonca Teodor Posewitz v roku 1890 vypracoval aj jej podrobný návrh. Stavba sa ale nerealizovala, dôvodom bol nedostatok financií a úvahy o tom, či je vôbec potrebná. Napriek tomu v úseku postavili aspoň turistický chodník.
Liptáci sa sna o ceste do Tatier nevzdali. Plán na jej výstavbu existoval ešte pred prvou svetovou vojnou.