LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Mykológovia z Liptova sa chytajú za hlavu, keď im niekto povie, že v tamojších lesoch našiel jedovatý hríb satanský. Na Liptove satan nerastie. Obľubuje teplejšie oblasti. Ľudia si ho mýlia s hríbom červeným, ktorý má, na rozdiel od satana, žlté podhubie. Satan ho má červené.
Hríb červený je jedným z takmer 300 vystavených hríbov v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Hríb satanský tam nenájdete, len jeho model.
V článku sa okrem iného dozviete aj
- Kde na Liptove nazbierali huby pre výstavu
- Prečo by ľudia nemali vnímať huby len ako prísadu do kapustnice
- Ako sa z jedlých húb môžu stať jedovaté
Mykológovia pripravili pre verejnosť jedinečnú výstavu živých húb, ktoré nazbierali na Liptove. Za jediný deň ich v lesoch regiónu nazbierali neuveriteľných takmer 300 rôznych druhov a zostavili z nich výstavu. Na les sa vedia pozerať inými očami, ako bežní hubári. Pozerajú nielen na zem, ale aj hore, na stromy, do dutín starých pňov.

Barbora Kyzeková, ktorá vedie mykologickú poradňu v múzeu pre hubárov z Liptova hovorí, že jej je ľúto, keď vidí v lese vykopnuté huby, hoci sú pre človeka nejedlé alebo aj jedovaté. „Každá huba má v prírode svoj význam bez ohľadu na to, či ju vie zužitkovať alebo nie.“
Hubársky rajón je celý Liptov
Výstava sa začala dnes, v piatok ráno a potrvá len dva dni, teda do soboty. Dôvod je jednoduchý. Huby sú skutočné, živé a preto nevydržia dlho. Na stoly ich poukladali tak, aby ľudia videli rozdiely medzi tými, ktoré si najčastejšie zamieňajú.