LIPTOV. Okrem tradičných starostí musia ovocinári na Liptove riešiť ešte aj iný problém. Medvede. Keď dozrievajú maliny, ich vôňa je pre ne obrovským lákadlom. Celý sad museli oplotiť a od hory ochranu posilniť aj elektrinou.
Manželia Bellušovci sú na Liptove v oblasti komerčného ovocinárstva pioniermi. Okrem nich sa pestovaniu venuje ešte priateľ, ktorý má sady pri Liptovských Kľačanoch a Svätom Kríži, nehovoria o sebe ako o konkurencii. Menšia rodinná farma je aj v Beňušovciach. To je všetko.

Kedy je sad najkrajší? Vraj keď je v ňom hotová všetka robota. Bellušovci hovoria, že sad majú najradšej v júni a júli, keď dozrieva prvé ovocie a ďalšie sa na to chystá. Drobné ovocie pestujú na troch hektároch priamo v podhorí Demänovskej doliny. Prvú časť sadu na poliach vysadili ešte v roku 2017.
Okrem správ sledujú každý večer aj predpoveď počasia. Rozprávali sme sa s Pavlom Bellušom, ktorý spolu s manželkou Martinou pestujú na Liptove drobné ovocie.
V rozhovore sa dočítate
- Či sa neobávali rizika, ktoré so sebou nesie miestne podnebie
- Či majú problém s nedostatkom pracovnej sily
- O aký druh ovocia je najväčší záujem
- Prečo manželov neodrádzajú tretinové výnosy v porovnaní s južným Slovenskom
- Aký je rozdiel ovocia kúpeného v supermarkete a vypestovaného v malých sadoch
Čo vás motivovalo založiť na Liptove sad? Nie je to práve rozšírená činnosť, skôr naopak.
Manželka je absolventka poľnohospodárskej univerzity, takže máme nejaké know-how. Končila materskú dovolenku, tak sme uvažovali, akým smerom sa bude pracovne uberať. Zároveň máme malé deti, aj im sme chceli dopriať čerstvé ovocie. Videli sme, že bolo problém ho lokálne zohnať. Tak sme sa rozhodli ísť touto cestou a pestovať ho v našom vlastnom sade.