LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Téma Slovenského národného obrodenia nepatrí v školských osnovách medzi práve jednoduché. Možno i preto ju žiaci vnímajú ako náročnú a prenášajú si to aj do dospelosti.
Vynovená stará evanjelická fara v Liptovskom Mikuláši má dobre našliapnuté na to, aby to zmenila a zložitú tému zložitých rokov vysvetlila úplne inak, ako memorovaním mien slovenských národovcov a rokmi ich narodenia.
Dôležitým miestom Slovenského národného obrodenia bola stará fara učupená k evanjelickému kostolu v Liptovskom Mikuláši. Práve tu mali sednice, dnes môžeme povedať zasadnutia, najvýznamnejšie osobnosti vtedajšieho politického života. Vznikol tu spolok Tatrín a sformulovali Žiadosti slovenského národa, v ktorých má prapôvod Ústava Slovenskej republiky.
Besedujú ako Štúr
Stará evanjelická fara je národná kultúrna pamiatka a patrí pod Múzeum Janka Kráľa, ktoré tu má expozíciu. Tá potrebovala po rokoch výrazne zmodernizovať.
Múzejníci pôvodne žiadali o štátnu pomoc z ministerstva kultúry. Nevyšlo to, a tak vyhrnuli všetky rukávy, ktoré mali a miesto, kde sa začala tvoriť slovenská štátnosť, vynovili z vlastných zdrojov.
Dnes môžu návštevníci besedovať za veľkým stolom na mieste Štúra, Francisciho či samotného domáceho pána Michala Miloslava Hodžu.
Ďalej môžu formulovať vlastné žiadosti a zapísať ich na tabuľu, alebo, ak sa nájdu odvážlivci, môžu tam, v útrobách Hodžovej fary zložiť sľub abstinencie.
Inšpiroval ich mladý učiteľ dejepisu
Na počiatku veľkej obnovy starej fary bola správna konštelácia náhody a správneho zápalu.
„Minulý rok nás kontaktoval mladý učiteľ dejepisu Peter Gustáv Hrbatý, ktorý učí na Strednej zdravotníckej škole v Liptovskom Mikuláši. Chcel v autentických priestoroch odučiť tému Slovenského národného obrodenia. Obliekol si luterák, zobral gitaru a pre študentov pripravil štvorhodinový vzdelávací program. Boli sme užasnutí z toho, čo dokázal s mládežou. Nepozerali sa do mobilov, ale na neho. A my s nimi,“ vysvetlil Jaroslav Hric, riaditeľ Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

Študenti tam počas návštevy napríklad spisovali moderné žiadosti Slovenského národa. „Uviedli napríklad, že chcú desať mesiacov prázdnin a dva mesiace školy, čo sa im nepriamo aj splnilo.