Pomenovanie obce sa pravdepodobne vyvinulo od slovotvorného základu štiav – kyslá voda, medokýš, ktorých je v okolí dnešnej Liptovskej Štiavnice deväť.
Najstaršia písomná zmienka o Liptovskej Štiavnici je z roku 1300. K obci pôvodne patrila aj Zemianska Ludrová a Štiavnička. Tak ako väčšina obcí na Liptove vznikla v blízkosti vodného toku.
Zástavbu obce pôvodne tvorili trojdielne zrubové domy. Odlúčenie Zemianskej Ludrovej a Štiavničky od Liptovskej Štiavnice sa udialo až pri likvidovaní feudálnych výrobných vzťahov v Uhorsku v 19. storočí. Zemianska Ludrová sa stala samostatnou obcou po roku 1848 a Štiavnička v roku 1888.
Do roku 1945 stál v obci, v jej centrálnej časti, aj goticko-renesančný dvojpodlažný kaštieľ s vežou nazývaný Jánošovskô.
Kaštieľ, ktorý bol vybudovaný okolo roku 1640 na mieste staršej stavby z roku 1526, bol zničený počas 2. svetovej vojny.
V roku 1933 sa uskutočnila výstavba rímskokatolíckej zvonice, ktorá bola postavená na mieste staršej drevenej zvonice, stavbu projektoval a postavil Jozef Uhlár, staviteľ z Ružomberka.
V minulosti mnohí obyvatelia obce pracovali ako drevorubači. Ak vlastnili kone, tak zvážali drevo z rúbanísk. Na túto tradíciu nadväzuje súťaž pretekov gazdovských koní.
Ďalšou zaujímavosťou je, že v Liptovskej Štiavnici sa v roku 1957 natáčal známy seriál Zemianska česť. Okrem Liptova štáb nakrúcal exteriéry aj na Zochovej chate či v Lome nad Rimavicou.

Za pomoc a asistenciu pri tvorbe textu a výbere fotografií ďakujeme starostovi Liptovskej Štiavnice Dušanovi Laukovi a Zuzane Zarevúckej.
OBCE, KTORÉ BY RADI UKÁZALI, AKO ŽILI V MINULOSTI, kontaktuje našu redakciu MY Liptovské noviny na lubica.stancikova@petitpress.sk.