Liptovský Mikuláš – Martin Rázus je zobrazený v luteráku a na kazateľnici, pretože bol evanjelickým kňazom. Jeho bronzová polfigúra je „ukrytá“ v pootvorenej knihe, lebo bol aj spisovateľom, básnikom, publicistom a politikom. Nazývali ho svedomím národa. Primátor L. Mikuláša Alexander Slafkovský na slávnosti privítal vedúceho kancelárie prezidenta republiky Milana Čiča, starostov obcí, v ktorých M. Rázus pôsobil – Dagmar Jurčovú z Pribyliny, Petra Petkova z Dolného Srnia, Ľubomíra Miklánka z Moravského Lieskového, primátora Brezna Jaroslava Demiana, viceprimátora Máriusa Miklu z Banskej Bystrice, kde je M. Rázus pochovaný, zástupcov Matice slovenskej, sponzorov a ostatných. Pri pamätníku sprítomnila Rázusove myšlienky herečka a recitárorka Eva Kristínová. M. Čič v nasledujúcom príhovore poznamenal, že to, čo povedal Rázus, by bola reč do parlamentu a skonštatoval, že v školách nám chýba výučba k vlastenectvu.
Prihovoril sa aj Ján Juráš, predseda Spolku Martina Rázusa a iniciátor myšlienky postaviť mu pamätník. Poďakoval všetkým darcom od dvadsaťkorunáčky až po dvestotisíc a zdôraznil, že Rázusove myšlienky a odkaz sú dodnes nedocenené a pritom stále aktuálne. Kritizoval súčasnú nekultúrnosť v médiách, politike i celej spoločnosti, kde „nad kultúrnym talentom víťazí kapitál a kde sa prospechárstvo, sebectvo, korupcia, cynizmus, vulgárne urážanie politických protivníkov a preskakovanie zo strany do strany za osobným úžitkom stalo národným športom.“ Podčiarkol, že Rázus vždy hľadal spoluprácu medzi politickými prúdmi, konfesiami a sociálnymi vrstvami pre prospech svojho národa a odolal finančne i spoločensky zaujímavým ponukám politických strán. (Bol členom Slovenskej národnej strany – pozn. red.) Život a dielo M. Rázusa priblížil v príhovore aj senior Liptovsko-oravského seniorátu Vladimír Ferenčík. Pri pamätníku zaspieval Spevácky zbor slovenských učiteľov a vystúpila aj folklórna skupina z M. Lieskového Kasanka.
Na vybudovanie pamätníka vyhlásil Spolok M. Rázusa verejnú zbierku. Vyzbieralo sa 217 tisíc korún, Mesto L. Mikuláš na pamätník vyčlenilo 700 tisíc, ďalších 700 tisíc venovali sponzori. Autorom pamätníka je kolektív autorov pod vedením rektora Vysokej školy výtvarných umení akademického sochára Jána Hoffstädtera. Jeho súčasná podoba nie je definitívna, musí ešte „dozrieť.“ Oplechovanie potrebuje asi dvesto dní na to, aby zoxidovalo a nadobudlo jednoliatu hnedú farbu, ktorá bude pripomínať väzbu knihy. Kyticu k pamätníku M. Rázusa položili aj mladíci v čiernych tričkách zo znakom slovenského kríža a nápisom Nové slobodné Slovensko (NSS) a Slovenská pospolitosť, ktorí upútali aj pozornosť polície, ale nemala dôvod zasiahnuť. Predseda NSS Radovan Novotný nám povedal: „Prišli sme si uctiť pamiatku M. Rázusa a vzdať mu hold, lebo patrí medzi najväčšie osobnosti slovenského národa spolu s Tisom, Hlinkom, Štúrom a Hodžom. Súčasní politici by si z neho mali brať príklad.“