Oblasť Jasnej s veľkým a stále nedokončeným hotelom Damian dostali nedávno nelichotivé ocenenie Brutus roka 2021. Oblasť Demänovskej doliny, najmä jej záverečná časť, je výkladnou skriňou chaosu a nekoncepčnosti. Čo majiteľ, parcela, to iné materiály, orientácia, architektúra, podlažnosť.
O tom, ako by mali vyzerať horské strediská, kde robíme chyby a čo čaká naše horské strediská, nám porozprával architekt Ladislav Nagy. V súčasnosti vedie vlastné ateliéry, v minulosti pôsobil ako architekt v oblasti tirolských Álp.
V rozhovore sa dočítate
- Či v Jasnej našiel stavbu s architektonickou hodnotou
- Ktorý hotel v Jasnej obdivoval
- Čo je najväčší hriech zástavby slovenských horských stredísk
- Či je na Slovensku horské stredisko, ktoré sa mu svojou zástavbou páči
- Čo ho zaujalo počas pôsobenia v alpskom regióne
- Do akej výšky by sa malo stavať v horských strediskách
- Ktoré materiály patria do horských stredísk v národných parkoch a ktoré nie
Navštívili ste v ostatnom období Jasnú? Ako sa vám na ňu pozeralo?
Áno, bol som tam naposledy lyžovať v zime 2019, po viacročnej pauze, a priznám sa, že som bol šokovaný z intenzity výstavby v celej doline. Celý ten predĺžený víkend som si kládol otázku, či som naozaj v národnom parku.
Našli ste tam stavbu s architektonickou hodnotou? Nemusíme sa rozprávať len o novostavbách. Veď najstaršie chaty tam majú cez 70 rokov.
Nepoznám všetky novostavby v Jasnej, ale idealisticky dúfam, že sa aj medzi nimi nájdu hodnotné stavby. Zo starších som obdivoval hotel Junior, pre jeho prekvapujúci a napriek tomu kontextuálny koncept. Škoda, že dokončenie jeho rekonštrukcie sa naťahuje.
Ing.arch. Ladislav Nagy
Autorizovaný architekt s praxou v tirolských Alpách, sedem rokov pôsobil ako hlavný architekt v developerskej spoločnosti HB REAVIS, od roku 2014 vedie vlastné ateliéry DKLN v Pezinku a Bratislave
Najvýznamnejšie realizácie:
- polyfunkčný komplex TWIN CITY na Mlynských nivách v Bratislave
- centrála Telekom (Forum Business Center) na Bajkalskej ulici v Bratislave
- v súčasnosti sa dokončuje mulitifunkčné centrum Promenada Living Park v Nitre
- pravidelne sa zúčastňuje architektonických súťaží, tento rok aj ako člen poroty súťaže na riešenie nábrežia Oravskej priehrady v Námestove
- pôsobí ako člen autorizačného výboru Slovenskej komory architektov
Ako si prestavujete kvalitnú architektúru v horskom stredisku?
Do hôr chodíme s rodinou najmä kvôli prírode, lyžovaniu, turistike, ale občas narazíme aj na veľmi pekné stavby. Väčšina týchto horských skvostov je zhotovená z lokálnych materiálov lokálnymi remeselníkmi.
Veľmi dôležitá je správna mierka a citlivé osadenie do krajiny. Pri starších stavbách to vznikalo akosi samovoľne správne. Neboli iné materiály, iní robotníci, tak sa stavalo z toho, čo bolo k dispozícii vo vlastnej réžii.
Tiež nebol z dnešného pohľadu nejaký extra problém s mierkou, ktorú spravidla udávala kostolná veža.
Až s rozvojom masového turizmu prišli hmotovo-priestorové výzvy súvisiace s dostatkom kapitálu na novú výstavbu.
Niekde sa to zvládlo, niekde menej. V Jasnej v posledných rokoch vôbec nie. Pritom stojíme na prahu klimatickej krízy a mali by sme sa skôr zamyslieť aj nad tým, ako umožniť ľuďom tráviť čas v horách bez nutnosti ďalšej novej výstavby.
Ktoré základné pravidlá by mali byť alfou a omegou výstavby horských stredísk a samosprávy by mali na ich dodržiavaní trvať?