DEMÄNOVSKÁ DOLINA. „Bude tam, nebude tam? Môžem ísť? Či pôjdem ráno?“ Pre obyvateľov Demänovskej Doliny v Nízkych Tatrách bola otázka bežného vynesenia odpadkov v minulosti vážna dilema. V blízkosti kontajnerov sa pravidelne pohybovali medvede, ktoré sa naučili maškrtiť na odpadkoch.
Ľudia sa báli vynášať odpadky. A večer sledovali cez okná bytov kontajnerové stojiská a ich okolie. Pozerali, aké zvieratá k nim prídu. "Bolo to ako safari," povedala jedna z obyvateliek Demänovskej Doliny.

Päť rokov majú obyvatelia horskej dediny pokoj. Obec postavila veľké a poriadne zabezpečené kontajnerové stojiská. Sú štyri a žiadne veľké zviera, vrátane medveďa hnedého, sa k odpadkom už nedostane.
„Sme podhorskou dedinou. Často nám zvieratá, medvede, líšky robili neporiadok okolo kontajnerov. V roku 2016 sme sa z environmentálneho fondu uchádzali o dotáciu na výstavbu kontajnerových stojísk, ktoré by boli zabezpečené proti vniknutiu medveďa hnedého. Neboli sme úspešní, preto sme ich vybudovali z vlastných prostriedkov,“ informovala starostka Demänovskej Doliny Ľubomíra Klepáčová.
Povinnosť pre takmer celý Liptov
Zákon o odpadoch nariaďuje na území takmer 350 miest a obcí na Slovensku zabezpečiť odpad tak, aby sa k nim nedostal medveď hnedý. Na Liptove azda nejestvuje obec, alebo jej mestská časť, kde by takáto povinnosť neplatila.

Znamená to, že pôvodcovia odpadu musia zabezpečiť nádoby na komunálny odpad. Povinnosť platí pre mestá a obce ale aj pre firmy a zariadenia, ktoré produkujú odpad, napríklad penzióny, jedálne.
V prípade Demänovskej Doliny obec zabezpečila veľké kontajnerové stojiská pre obyvateľov bytoviek. Ľuďom v rodinných domoch odovzdala nádoby na odpad.