LIPTOV. Pracovníci Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pri prechádzke v lesoch objavili na skalnej terase vo vápencovom masíve niekoľko jaskýň.
Počas výskumu síce nenarazili na unikátnu kvapľovú výzdobu, ale v ťažko dostupnej jaskyni našli hodnotné archeologické nálezy staré asi 5000 rokov.
Nádoby a kosti
"Jaskyniari našli nepoškodené nádoby badenskej kultúry. Súčasťou objavu sú aj ľudské pozostatky a veľké množstvo zvieracích kostí. Podľa odborníkov pochádzajú z obdobia 3000 rokov pred Kristom. Jeho obsah a vek je v súčasnosti predmetom skúmania," informoval tlačový odbor ministerstva životného prostredia.
Výskum bude pokračovať, pamiatkari, archeológovia a antropológovia budú zisťovať funkciu nájdených predmetov a budú hľadať odpovede na otázky, aké obrady sa odohrávali v týchto jaskynných priestoroch.
Môže ísť aj o pohrebnú jaskyňu
Územie Slovenska je mimoriadne bohaté na krasové javy a jaskyne.
"Oblasť severného Slovenska nie je výnimkou. Z vyše 7000 jaskýň v mnohých nachádzame stopy po pobyte človeka od staršej doby kamennej až do novoveku. Či teraz objavená jaskyňa patrí k takzvaným pohrebným jaskyniam alebo sa tu odohrávali iné rituály, ukážu až výsledky výskumu."
