LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Liptovskí múzejníci pripravili putovnú výstavu, ktorá dokumentuje život zbojníkov na severe Slovenska. Autorom s podarilo doslova oživiť zbojníkov. Zrekonštruovali ich oblečenie a vďaka záznamom sa im podarilo zrekonštruovať aj ich tváre.

„Výstavou Oživení zbojníci sme sa pokúsili aspoň trošku priblížiť vzhľad historických zbojníkov. Na základe troch opisov sme vytvorili aj rekonštrukcie ich odevov. Použili sme pri tom odevné súčiastky z našich zbierok. Ide samozrejme len o náznakové rekonštrukcie, pretože opisy, ktoré sme použili pochádzajú až z 18. storočia, no odevy z našich zbierok sú zväčša z konca 19. storočia a prvej polovice 20. storočia,“ priblížili múzejníci.
Pre výstavu vyrobili čiernu košeľu
Odev zbojníkov sa časom výrazne nemenil. „Niektoré odevné súčiastky sme v našich fondoch nenašli, preto sme pristúpili k ich rekonštrukcii. Aj tu sme sa snažili čo najviac pridržať historických postupov,“ doplnili.
Súčasťou výstavy je aj čierna košeľa, neodmysliteľný odev nielen zbojníkov, ale aj pastierov. Múzejníkom sa ju podarilo vyrobiť nanovo za základe opisov.
Ilustrátorka Liptovského múzea Beáta Vrlíková vytvorila za základe záznamov rekonštrukcie troch tvárí. „Návštevník výstavy má tak jedinečnú možnosť pozrieť sa zbojníkom priamo do očí.“
Kvalitné digitálne spracovanie
V súčasnosti si môžu záujemcovia pozrieť výstavu v priestoroch Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku, potom sa presunie do ďalších priestorov Liptovského múzea - Múzea Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši a od leta sa s ňou budú môcť zoznámiť aj návštevníci sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku.
Výstavu sa im podarilo aj kvalitne zdigitalizovať a ľudia sa po výstavnej sieni môžu poprechádzať aj z pohodlia svojej obývačky cez počítač cez webovú stránku Liptovského múzea. Ako avizovali múzejníci, rovnakú technológiu by chceli použiť aj pri sprístupňovaní ďalších výstav.